Kloubní výživa

Kolagen

Produkty označené jako kloubní výživa obecně pomáhají udržovat vaziva a klouby v dobrém stavu. Známý a oblíbený je kolagen. Kolagen je součástí chrupavky a tvoří jich až 40%. Kolagen je považovaný za  jedna z nejdůležitějších bílkovin lidského těla. Je obsažen v pojivu a vazivu. Kolagen pomáhá zpomalovat stárnutí pokožky a současně přispívá k jejímu zpevnění, tím, že vyhlazuje vrásky nebo také pomáhá zlepšovat pevnost vlasů a kloubů. Kuřecí kolagen, ve své hydrolyzované podobě, který pozitivně ovlivňuje klouby a chrupavky je obsažen v kloubní výživě Flex Code Premium.

Chondroitin sulfát

Součástí chrupavky je i polysacharid chondroitin sulfát. Chondroitin sulfát se doporučuje jako součást léčby při osteoartróze, tj. při degenerativní zánětlivém onemocnění kloubů. Chondroitin sulfát rovněž pomáhá k regeneraci kloubů u osob s oslabenou chrupavkou a u pravidelně pravidelně cvičících. Podstatnou vlastností této složky je schopnost vázat vodu a tím zabezpečuje elastičnosti a správnému fungování chrupavky. Při dlouhodobém užívání chondroitinu sulfátu, většinou kolem 2 až 3 měsíců, má příznivé účinky při bolesti a zánětu kloubů. Po vysazení účinek určitou dobu přetrvá. Chondroitin sulfát je též významnou složkou kloubní výživy Flex Code a doplňuje komplex všech aktivních látek v produktu.

Glukosamin sulfát

Glukosamin sulfát je tělu vlastní bazická sloučenina, která vzniká z glukózy náhradou hydroxylové skupiny. Zabudovává se do polysacharidů (glykosaminoglykanů – GAG), které mají v organismu různé funkce, např. chondroitin sulfát je jednou z hlavních složek kloubních chrupavek, kde váže vodu, propůjčuje pružnost a pomocí jehož organismus vytváří molekuly nutné k regeneraci a udržování zdravé chrupavky. Vzhledem k tomu, že jde o tělu vlastní látku, je často označován jako „kloubní výživa“. Podstata působení však spočívá v tom, že je schopen příznivě ovlivnit rovnováhu metabolických dějů probíhajících v chrupavce. Glukosamin sulfát pomáhá zmírňovat bolest, ztuhlost a otoky kloubů a kloubů zasažených artrózou nebo dalšími nemocemi. Doporučuje se při osteoartrózy.

MSM

Dále se můžeme setkat se složkou MSM (Methylsulfonylmethan), cože je  je organická sloučenina síry používaná v doplňcích stravy, zejména v kloubní výživě. U této látky se uvádějí pozitivní účinky protizánětlivé u osteoartrózy nebo revmatoidní artritidy. Studie přisuzují MSM celou řadu příznivých účinků na lidský organismus, o kterých neexistuje dostatek klinických údajů, které by tato tvrzení spolehlivě potvrdily. MSM v kloubní výživě mírně tlumí bolestivost a otoky kloubů při osteoartróze, neovlivňuje však ztuhlost kloubů. Methylsulfonylmetahn je považovaný za netoxickou a bezpečnou látku a zatím nejsou známé případy, kdy by způsobila tato látka nějaké potíže a projevy nesnášenlivosti.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je v přírodě se vyskytující polysacharid, složený z opakujících se disacharidových jednotek. Tato látka vykazuje rozdílné vlastnosti podle toho, jak je molekula veliká a jak je prostorově uspořádaná. Kyselina hyaluronová je jedna z hlavních součástí mezibuněčné hmoty. Ve větším množství se nachází v synoviální tekutině (tj. tekutině obklopující klouby) a kůži. Dále se kyselina hyaluronová též vyskytuje v mnohých živočišných tkáních, zejména v chrupavkách. Její roztoky na vodní bázy jsou velmi viskózní; v kloubech snižují tření a absorbují tlakové nárazy. Má řadu významných biologických funkcí. Váže na sebe vodu a pomáhá zabraňovat prostupu virů a baktérií k buňce. Zabraňuje ukládání kolagenu a tím pádem podporuje to, že při hojení rány nevznikají jizvy. Důležité je i její zmíněné působení v synoviální tekutině. Díky svým visko-elastickým vlastnostem funguje jako lubrikans a tlumič nárazů.

Kyselina hyaluronová přispívá k výborné klouzavé schopnosti chrupavčité plochy a má vlastnost tlumit nárazy v kloubech. Snižuje opotřebování při artróze, tělu vlastní kloubní mazání brání znečistění a opotřebování kloubů. Urychluje tkáňovou regeneraci a hojivý proces. Používá se i oční chirurgii (chrání jemné oční tkáně při poškození během operace) a dále je samozřejmě využívána v léčbě osteoartrózy při tzv. viskosuplementaci. V této oblasti se objevuje i jako součást řady přírodních produktů.

Kloubní výživa Flex Code obsahuje všechny výše zmíněné složky a v tekuté formě, čímž se vstřebatelnost jednotlivých složek zintenzivňuje.