Flexcode klouby a složení

Co je Glukosamin?

Glukosamin je složka, která se přirozeně tvořena u lidí jako součást struktury chrupavky. V těle se vyskytuje přirozeně a používá se pro tvorbu komplexních proteinů. Některé z těchto komplexních proteinů jsou klíčovými prvky extraceluární matrice chrupavky. Komplexní propojenost tkání v této matrici je zodpovědné za mírnění nárazů kloubů a kostí.

Glukosamin pomáhá podporovat zdravé klouby a pohodlný pohyb. Glukosamin je přítomný ve vysokých dávkách v kloubní chrupavce, meziobratlových ploténkách, synoviální tekutině a jiné části kloubu. Kloubní chrupavka je hladká, bílá tkáň, která pokrývá konce kostí, kde se navzájem dotýkají a tvoří kloub.

Proč potřebuji Glukosamin?

Jak stárnete, vaše hodnoty glukosaminu se začínají zmenšovat, což vede ke kloubním potížím. Glukosamin je klíčový strukturální prvek v chrupavce: tvrdá, pojící tkáň, která mírní nárazy kloubů. Glukosamin napomáhá ke zdravé chrupavce a kloubů. Kloubní chrupavka nám usnadňuje pohyb. Umožňuje aby kosti klouzaly po povrchu, za použití menšího odporu.

Jak získám Glukosamin?

Neexistují výrazné zdroje glukosaminu ve výživě, takže je poměrně náročné ho získat přirozenou cestou. Proto je třeba ho nahrazovat formou doplňku stravy. Doplňky stravy s glukosaminem jsou vyrobeny z mořských měkkýšů a korýšů. Většinou jsou ve tvaru tablet, kapslí nebo tekutého sirupu. Dávkování je značně odlišné mezi jednotlivými doplňky. Běžná dávka je 1500 mg denně.

Co je kolagen typu 2?

Kolagen typu 2 je denaturovaný kolagen, který podporuje zdraví kloubu. V těle, kolagen typu 2 (KT-II) je integrální součást kloubní chrupavky, hladké, bílé tkáně, která pokrývá konce kostí, které tvoří kloub. Kloubní chrupavka je tenká vrstva propojené tkáně s unikátními vlastnostmi, které vykazují viskózní a elastické charakteristiky a jsou primárním prvkem extracelulární schránky

Proč potřebuji kolagen typu 2?

Suplementace kolagenem typu 2 poukázala na příznivý vliv na zdraví kloubu, rozsah pohybu kolene a pohodlný pohyb kloubu. Orální dávkování KT-II napomáhá k zvýšení pohodlí v oblasti kloubu a pomáhá kloubům k pohybu. Tento efekt je dočasný, což vyžaduje kontinuální dávkování kolagenu typu 2 pro zachování těchto výhod. Denní dávkování pouze 40 mg KT-II podporuje funkci kloubů a jejich flexibilitu, a má potenciál zároveň podporovat zdraví kloubu a zvýšit pohodlí při pohybu.1

Jak získám KT-II?

V podstatě nejsou žádné hlavní potravinové zdroje KT-II, takže je nutné ho získávat z doplňků stravy. Kolagen typu 2 je nový, nedenaturovaný, získaný z kuřecí chrupavky. N základě několika studii účinnosti, denní dávka 40 mg kolagenu typu 2 je nyní součástí mnoha kloubních výživ, buď jako samostatný prvek nebo v kombinace s ostatními složkami.


1Crowley DC, et al. Int J Med Sci 2009, 6:312-321.

Co je MSM?

MSM je stabilní prvek obsahující síru, která se přirozeně vyskytuje v různých druhů ovoce. Je dokonce přirozeně obsažena v lidském těle jako integrální prvek endogenní částí buněk. MSM obsahuje 34% elementární síry a síra je důležitý prvek, který pomáhá podporovat zdravé pojivé tkáně. Kloubní chrupavka se skládá z jedné třetiny síry, což zvýrazňuje důležitost MSM pro udržení zdravé chrupavky. Kloubní chrupavka je hladká, bílá tkáň, která pokrývá konce kostí, kde se vzájemně dotýkají a tvoří tak kloub.

Proč potřebuji MSM?

MSM je používán jako doplněk stravy pro zdraví kloubního systému.Bylo prokázáno, že podporuje kapacitu antioxidantů. Jako doplněk ke stravě, je známý pro svůj příznivý vliv na zdraví kloubů. Obsah síry v MSM může mírnit její nedostatky v běžné stravě. MSM je jedna z nejdůležitějších složek, která je obsažena v současných kloubních výživ, právě kvůli roli podporovat pohyb a zdraví kloubů.

Jak získám MSM?

MSM se nachází ve stravě pouze v omezeném množství. Je nutné tento prvek podávat formou doplňků stravy. MSM je často v kombinaci s glukosaminem a chondroitinem.

Kyselina hyaluronová (nízkomolekulární) je jedna ze dvou hlavních složek synoviální tekutiny. V kloubu slouží jako lubrikant a tlumič nárazů, má schopnost mírnit zánět a bolest, potlačuje degradaci chrupavky.

Kyselina hyaluronová (též hyaluronan, hyaluronát sodný nebo HA) je polysacharid vyskytující se běžně v kůži, očích, kloubní tekutině a chrupavce. Její molekulu si lze představit jako dlouhý řetěz, jehož vlastnosti a zároveň působení v organismu je závislé právě na jeho délce (molekulové hmotnosti). Dlouhé řetězce kyseliny hyaluronové jsou tělu vlastní a nevyvolávají tedy zánětlivé reakce, naopak je lze považovat za protizánětlivé látky. Z tohoto důvodu je již od 70. let minulého století používána při léčbě artritických stavů a dalších nemocí kloubů u zvířat. Zpočátku byly injekce aplikovány přímo do postiženého kloubu, především jako náhrada kortikosteroidů. Problémem však bylo, že v malém, avšak nezanedbatelném procentu případů docházelo při této formě podávání k zanesení infekce do kloubu popřípadě poškození chrupavky jehlou. Proto je od 90. letech minulého století častěji voleno podávání kyseliny hyaluronové do žíly. Tento způsob byl zpočátku přijímaný skepticky, nicméně vědecká studie prokázala účinnost žilního podání.

Chondroitin sulfát je jedna ze dvou hlavních složek kloubní tekutiny a stavební kámen chrupavky, kostí, šlach a vazů. Chrupavce dodává pružnost a má prokázané protizánětlivé účinky.