Křuplo vám v koleni?

JE UŽ ČAS PEČOVAT O SVÉ KLOUBY!

VYBERTE SI VHODNOU KLOUBNÍ VÝŽIVU

PROČ KLOUBNÍ VÝŽIVA?

Klouby patří k nejzranitelnějším částem našeho těla. Bolesti ramen, kolen a loktů jsou příčinou návštěv odborníků na pohybový aparát.

JAK NA ŽIVOT BEZ GUMOVÝCH MEDVÍDKŮ

gumový medvídek na klouby

PROČ MÁME KLOUBY?

Kloub spojuje několik kostí dohromady. Skládá se z chrupavky, kloubní hlavice a kloubní jamky. Větší klouby mají tzv. meniskus – měkká část kloubních jamek.

Chrupavka je materiál, který se nachází mezi kostmi a zabraňuje jejich vzájemnému tření. Časem se chrupavka může opotřebovat, což vede k osteoartróze. To je velmi běžný důvod bolesti kloubů a postižení.

kloubní výživa pro lidi

K ČEMU JE KLOUBNÍ VÝŽIVA?

Kloubní výživa podporuje a chrání chrupavku kloubů. Většina kloubních výživ obsahuje kombinaci látek jako je glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kolagen, kyselina hyaluronová a methylsulfonylmethan (MSM).

CO DĚLAT, ABYSTE CHRÁNILI KLOUBY?

tennis
walking
kloubní výživa pro ženy

Věkem klesá tvorba látek, které se nacházejí v kloubů, jako je kolagen nebo chondroitin. Kloubní výživa doplňuje potřebné látky pro udržení zdravých kloubů. Proto je výběr doplňku stravy na klouby velmi důležitý pro pravidelnou péči o pohybový aparát.

JAK VYŽIVOVAT KLOUBY?

...A NEOMEZOVAT SE V POHYBU?

Co bychom měli jíst, abychom dopřáli svým kloubům správnou výživu?

Udržet zdraví kloubů znamená zastavit řetězec událostí, které způsobují potíže s klouby. Onemocnění kloubů má mnoho příčin, včetně poranění, infekce a zánětu (artritida) a je téměř vždy spojeno s bolestí. Klíčem ke zdraví kloubů je minimalizace zánětu. Mnoho studií prokazuje protizánětlivé účinky rostlinné stravy. Zdá se, že živočišné bílkoviny, jako je maso, ryby, mléčné výrobky a vejce, mají zánětlivé účinky. Kromě možných zánětlivých účinků obsahuje maso vysoké koncentrace kyseliny močové, která může skončit jako krystaly v kloubním prostoru při velmi bolestivém stavu zvaném dna. Protizánětlivé sloučeniny v sezamových semínkách mohou snížit bolest kolen u pacientů s osteoartrózou, kteří ztrácejí kloubní chrupavku pravděpodobně kvůli zánětu. Rostlinná strava a koření kurkuma mohou zmírnit příznaky revmatoidní artritidy, což je progresivní destrukce kloubů vlastním imunitním systémem těla. Studie ukázaly, že třešňový džus může být užitečný při snižování vzplanutí dny.

Věděli jste, že kost je živá tkáň? Neustále se mění, kousky staré kosti jsou odstraněny a nahrazeny novou kostí. Kost si můžete představit jako bankovní účet, kde provádíte „vklady“ a „výběry“ kostní tkáně. Během dětství a dospívání se mnohem více kosti ukládá než odebírá, takže kostra roste jak do velikosti, tak do hustoty. Množství kostní tkáně v kostře je známé jako kostní hmota. Až 90 % maximální kostní hmoty, kterou za svůj život budete mít, se vytvoří do 18 let u dívek a do 20 let u chlapců, proto je důležité <strong>„investovat“ do zdraví kostí již v raném věku</strong>.

<strong>Kostní hmota</strong> dosahuje svého „vrcholu“ koncem 20. let, ale dosažená úroveň kostní hmoty se u každého člověka liší. Kostní hmota začíná u obou pohlaví ubývat kolem 35. roku života. U žen nastává fáze rychlého úbytku kostní hmoty přibližně 10 let po menopauze (kdy se menstruace zastaví). Po menopauze totiž klesá hladina hormonu estrogenu, který chrání kosti. Pokles se pak zpomaluje, ale pokračuje v průběhu postmenopauzálních let. U mužů s postupujícím věkem dochází k trvalému poklesu pevnosti kostí. Čím vyšší vrchol kostní hmoty můžeme získat jako mladý dospělý a čím pomalejší úbytek kostní hmoty v pozdější dospělosti, tím lépe. Částečně to určuje vaše genetika, ale svou roli může hrát strava a životní styl.

Hubnutí se doporučuje u lidi s nadváhou a obezitou. Dosažení nebo udržení zdravé hmotnosti může zmírnit potíže s pohybovým aparátem, zlepšit funkci a zpomalit progresi osteoartrózy. Nadváha je rozhodujícím faktorem potíže s klouby, protože přetížení postiženého kloubu je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj osteoartrózy (OA) nebo zhoršení příznaků OA. Hubnutí snižuje tlak na klouby, zejména klouby nesoucí váhu, jako jsou kyčle a kolena. Mezi lidmi roste zájem nejen o redukci hmotnosti, ale konkrétně o redukci tukové tkáně, protože se nyní uznává, že tuková tkáň je aktivní a může vylučovat několik chemických prvků, z nichž některé mohou mít zánětlivé účinky. Snažte se zařadit několik porcí zeleniny denně, potraviny obsahující vyšší podíl vlákniny, mléčné alternativy (volte varianty s nižším obsahem tuku a nižším obsahem cukru), stejně jako fazole, luštěniny, ryby, vejce, libové maso a další zdroje bílkovin. Vyhněte se nezdravým návykům, jako je kouření a nadměrné pití a zařaďte pravidelnou fyzickou aktivitu. Zdravá strava pro klouby zahrnuje dostatek potravin obsahujících vlákninu, jako jsou ořechy, celozrnné výrobky, fazole, luštěniny, ovoce a zelenina. Ale pro snížení cholesterolu můžete zkusit také jíst oves a ječmen, které mají speciální rozpustnou vlákninu zvanou beta-glukan, která může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. Omezte ve své stravě potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, jako jsou uzeniny, máslo, sušenky, koláče, koláče, pečivo a tučné maso, a nahraďte je těmi, které obsahují nenasycené tuky (mono- a polynenasycené), jako jsou mastné ryby, avokádo, ořechy a semínka a malé množství olivového, řepkového a slunečnicového oleje a z nich vyrobených pomazánek

V kloubech, jako jsou kolena a lokty, které umožňují pohyb, jsou konce každé kosti pokryty hustou vrstvou silné, pružné tkáně zvané chrupavka. Tato chrupavka pomáhá chránit a tlumit vaše kosti, zabraňuje jejich vzájemnému obrušování a umožňuje vám hladký a pohodlný pohyb.

Nicméně, stejně jako téměř každá jiná tkáň v našem těle, naše chrupavčitá tkáň se v průběhu času neustále rozkládá. To pak může vést ke ztuhlosti kloubů a nepohodlí, které je zvláště patrné během chladného a vlhkého počasí.

Naštěstí existuje řada složek, které obsahují sloučeniny, které vašemu tělu pomohou „doplnit“ vnitřní zásoby stavebních bloků chrupavky. A tím mohou tyto možnosti pomoci vašemu tělu při provádění přirozených procesů opravy a obnovy chrupavky.

Glukosamin je jednou z nejrozsáhleji zkoumaných z těchto složek. Mnoho studií prokázalo, že může pomoci udržovat zdravou kloubní chrupavku a podporovat snadnou a pohodlnou pohyblivost kloubů. Mnoho lidí zjistí, že potřebují užívat glukosamin po dobu 6-8 týdnů – někdy až 12 – než zaznamenají jakékoli výsledky.

Další doplňky pro péči o klouby:

MSM: Jedná se o přirozeně se vyskytující formu síry. Základní stavební kámen pro silnou pojivovou tkáň a chrupavku, zlepšuje krevní oběh a poskytuje protizánětlivé účinky pro snížení bolesti a otoku kloubů.

Kurkuma: Tato bylina, která se tradičně používá v indické ajurvédské medicíně, obsahuje řadu aktivních rostlinných molekul, z nichž jednou je dobře známý „kurkumin“, který je zodpovědný za jasně žlutou barvu kurkumy a její protizánětlivou a antioxidační aktivitu, což napomáhá k pohodlí kloubů.

Rybí olej: Skládá se z protizánětlivých omega 3 mastných kyselin včetně EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). Ty jsou pro tělo nezbytné, protože si je neumíme vyrobit sami. Pomáhají udržovat zdraví našich kloubů prostřednictvím protizánětlivého působení, které podporuje pohyblivost a flexibilitu kloubů a také podporuje funkci mozku, srdce, krevní oběh a kůži.

GLUKOSAMIN

Glukosamin existuje v těle jako přirozený stavební blok chrupavky kloubů. Je běžnou součástí kloubní výživy a doplňků stravy určených na podporu pohybového aparátu.

Studie v časopise Journal of Orthopedic Surgery and Research ukazují, že glukosamin sulfát může pomoci při ztuhlosti kloubů. 

Četné studie glukosamin sulfátu poukazují na jeho příznivý vliv na naše klouby.

kloubní výživa pro muže

KYSELINA HYALURONOVÁ

Kyselina hyaluronová nazývaná také hyaluronan se nachází ve všech kostech, v spojovacích tkáních, kloubech, šlachách a strukturách chrupavky v celém těle – zejména v typu chrupavky zvaném hyalinní chrupavka, která pokrývá konce kostí a slouží jako tlumič nárazů. Vyskytuje se v synoviální membráně, která produkuje synoviální tekutinu, což je viskózní látka, která pomáhá kloubům absorbovat šoky a zachovávat elasticitu.

kyselina hyaluronová a kloubní výživa

CHONDROITIN

Chondroitin je přírodní látka nacházející se v lidském těle a je hlavní složkou chrupavky. Chondroitin je základní složkou kvalitní kloubní výživy. U doplňků stravy na podporu kloubů je chondroitin většinou získán z chrupavek zvířat (krav, prasat nebo žraloků), anebo uměle vytvořen.

Forma chondroitinu vyrobena v laboratorních podmínkách se nazývá chondroitin sulfát, což je kombinace chondroitinu a minerálních solí, které pomáhají zlepšit jeho absorpci. Přírodní i laboratorně vyrobený chondroitin napomáhají budovat pojivovou tkáň v těle, včetně tkání kloubů.

klouby sport
kolagen v kloubní výživě

KOLAGEN

Kolagen je často označován jako „komplexní protein“ protože obsahuje 19 různých aminokyselin – kombinaci neesenciálních a esenciálních typů. Kolagen je vhodný doplněk stravy pro získání více neesenciálních aminokyselin, jako je arginin, glutamin, glycin a prolin. Kolagen se skládá ze tří řetězců, navinutých dohromady v těsné trojité šroubovnici. Díky své gelové hladké struktuře, která pokrývá a drží naše kosti pohromadě, nám kolagen umožňuje pohybovat se bez potíží.

gumový medvídek na klouby

FLEX CODE

doplněk stravy

KLOUBNÍ VÝŽIVA S KOLAGENEM A KYSELINOU HYALURONOVOU

Flex Code je 1. kloubní výživa s maximálním obsahem nízkomolekulární kyseliny hyaluronové. Obsahuje hydrolyzovaný kolagen, MSM, glukosamin sulfát 2KCl a chondroitin sulfát, kurkumin a bór.

 • POUZE 20 ML DENNĚ

  Pro komplexní péči o vaše klouby stačí pouze 1 dávka 20 ml denně.

 • MAXIMUM AKTIVNÍCH LÁTEK

  Obsahuje všechny aktivní látky v maximálních dávkách.

 • HYALMAX 8 kDa

  Obsahuje nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou s molekulární váhou 8000 Daltonů.

 • KOMPLEXNÍ PÉČE

  Obsahuje kurkumin a bór pro dokonalou péči o váš pohybový aparát.

kloubní výživa Flex Code Gold

PRO KOHO JE FLEX CODE VHODNÝ?

SENIOŘI

kloubní výživa pro seniory

SPORTOVCI

kloubní výživa pro sport

PRO UDRŽENÍ KONDICE

kondice sport

"Doplněk stravy Flex Code je dle krátkodobé studie vhodný při projevující se gonartróze. Výrobek nevykazoval žádné vedlejší účinky a snížení bolestivosti bylo u zkoumaných jedinců významné (o více než 2 stupně VAS)".

Prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc., MBA

Přednosta kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol