Kloubní výživa funguje tím, že omezuje zánět nebo chrání chrupavku kloubů. Chrupavka je materiál, který se nachází mezi kostmi a zabraňuje jejich vzájemnému tření.

Chrupavka se může časem opotřebovat, což vede k osteoartróze. To je velmi běžný zdroj bolesti kloubů a postižení u stárnoucí populace. Každý, kdo má obavy z bolesti kloubů nebo zdraví kloubů, by měl navštívit ortopeda pro úplnou diagnózou zdravotního stavu. Existuje řada doplňků stravy, které mohou pomoci udržet klouby zdravé.

Článek popisuje, jak může kloubní výživa a její alternativy pomoci a kdy už je třeba navštívit odborníka.

Glukosamin

Glukosamin existuje v těle jako přirozený stavební blok chrupavky kloubů. Je běžnou součástí mnoha různých doplňkových směsí pro zdravé klouby.

Studie v časopise Journal of Ortopedic Surgery and Research[1], ukazují, že glukosamin může pomoci s určitými příznaky, jako je ztuhlost kloubů, ale nemusí být účinný u jiných příznaků. Důvodem těchto různých výsledků je, že existují různé typy glukosaminu. Doplňky stravy pro bolest kloubů mají tendenci obsahovat glukosamin hydrochlorid a glukosamin sulfát. Problém spočívá v tom, že výzkum obvykle nerozlišuje mezi typy glukosaminu při studium účinků glukosaminu na bolest osteoartrózy.

Jedna studie[2] například uvedla, že některé typy glukosaminu – včetně specifického typu glukosamin sulfátu – mohou být lepší než jiné. Při zkoumání účinků specifického typu krystalického glukosamin sulfátu na předpis, vědci zjistili, že tento typ glukosaminu byl účinný při léčbě příznaků bolesti kloubů.

Dlouhodobé studie[3] ukázaly, že krystalický glukosamin sulfát zpomalil progresi symptomů u lidí s osteoartrózou kolena. Výzkum také ukazuje, že sloučenina může způsobit dlouhodobé snížení symptomů a snížit potřebu dalších léků proti bolesti a nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Glukosamin sulfát je k dispozici ve volném prodeji. Můžete se zeptat svého lékaře na krystalický glukosamin sulfát, který je většinou na předpis.

Chondrotitin

Chondroitin je další stavební blok chrupavky, který může podporovat zdravý růst kloubů.

Výrobci kombinují glukosamin spolu s chondroitinem do stejného produktu, protože mnozí se domnívají, že tyto dvě sloučeniny mohou synergicky spolupracovat a podporují zdraví chrupavky.

Samotný chondroitin může být účinný u několika příznaků osteoartrózy. Jedna studie[4] zjistila, že ve studiích byl chondroitin účinnější než placebo při potlačování bolesti kloubů a zlepšování funkce kloubů samotných.

Další studie v Cochrane Database of Systematic Reviews[5], uvádí, že ačkoli je schopnost chondroitinu snižovat bolest mírná, má nižší riziko vážných vedlejších účinků ve srovnání s jinými metodami kontroly příznaků, jako jsou NSAID (nesteroidní protizánětlivá  léčiva). To může naznačovat, že v některých případech je chondroitin lepší dlouhodobou možností.

Methylsulfonylmethan (MSM)

Methylsulfonylmethan (MSM) je další prvek kloubní výživy, který se často přidává do smíšených doplňků stravy obsahujících chondroitin nebo glukosamin.

Jedna studie[6] uvádí, že MSM může pomoci zlepšit několik různých problémů v těle, včetně zánětu, bolesti kloubů a oxidativního stresu. To může celkově podpořit zdraví kloubů a u některých lidí to může zmírnit příznaky. Navíc většina lidí toleruje MSM, když jej užívají v normální dávce.

Flex Code Premium

Kurkuma

Vědci studovali kurkumu a její aktivní složku kurkumin. Zdá se, že kurkumin má silný protizánětlivý účinek, který může v některých případech pomoci zmírnit příznaky.

Jedna studie[7] zjistila, že užívání přibližně 1 000 miligramů kurkuminu každý den může pomoci zmírnit některé příznaky, včetně bolesti kloubů. Tento účinek je podobný jako u volně prodejných NSAID, jako je ibuprofen.

Mnoho doplňků obsahujících kurkumu také obsahuje černý pepř, který může tělu pomoci absorbovat a účinně využívat kurkumu. Protizánětlivý účinek kurkuminu je dobře známý a lidi tento doplněk využívají pro zmírnění bolesti kloubů.

Boswellia

Boswellia, neboli kadidlovník, je další přírodní doplněk, který může pomoci při udržování zdravých kloubů. Stejně jako kurkuma má boswellie také protizánětlivý účinek. Snížení zánětu v oblastech, jako jsou klouby, může pomoci zmírnit bolest kloubů.

Boswellia může také fungovat synergicky s jinými sloučeninami, jako je kurkumin. Dvanáctitýdenní studie[8] srovnávající kurkumin s kurkuminem v kombinací s boswellie zjistila, že posledně uvedená kombinace byla účinnější při léčbě bolesti související s osteoartrózou.

Kombinace kurkuminu a boswellie může být vhodná pro lidi s bolestmi kloubů nebo osteoartrózou, kteří se obávají potenciálních vedlejších účinků nesteroidních protizánětlivých léčiv.

Jedna recenze v časopise Seminars in Arthritis and Rheumatism[9] uvádí, že u lidí, kteří užívají kurkumin, je menší pravděpodobnost výskytu vedlejších účinků než u těch, kteří užívají nesteroidní protizánětlivá léčiva, a že kombinace kurkuminu a boswellie přináší nízké riziko nepříznivých vedlejších účinků.

Většina výzkumu těchto látek však pochází z rozsahově malých studií, což znamená, že stále není dostatek prokazatelných klinických důkazů, aby bylo možné učinit jakékoli definitivní zdravotní tvrzení o jejich účinnosti a bezečnosti použití v klinicky vysokých dávkách.

Tamarind

Semínko tamarindu může být další přirozenou alternativou k tradičním doplnkům na klouby. Semínko obsahuje řadu antioxidantů, které mají protizánětlivý účinek a mohou podporovat klouby. Některé výzkumy naznačují, že to může být dokonce i artritické.

Jedna studie v časopise Scientific Reports[10] zjistila, že extrakt ze semínek tamarindu skutečně chrání chrupavku a kosti tím, že snižuje zánět a oxidační stres. Činí tak zabráněním degeneraci těchto buněk. Studie naznačuje, že extrakt ze semínek tamarindu může být silnou protizánětlivou, antistresovou a anti-artritickou látkou.

Další studie[11] zkoumala účinky kombinace semínek tamarindu a kurkumy na bolest kloubů u lidí bez artritidy. Výsledky ukázaly, že lidé, kteří si vzali tuto kombinaci měli po fyzické aktivitě výraznou úlevu od bolesti kolene a zlepšenou funkci kloubů.

Kdy už navštívit ortopeda

Každý, kdo má obavy z příznaků bolesti kloubů, jako je praskání, bolest nebo ztuhlost, by měl navštívit lékaře, aby zjistil úplnou diagnózu. Včasná diagnóza může pomoci vyloučit další stavy, které by mohly tyto příznaky způsobovat a poskytnout dřívější přístup k možnostem léčby.

[1] Effectiveness and safety of glucosamine and chondroitin for the treatment of osteoarthritis: a meta-analysis of randomized controlled trials

[2] Efficacy and safety of glucosamine sulfate in the management of osteoarthritis: Evidence from real-life setting trials and surveys

[3] Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial.

[4] Effectiveness and safety of glucosamine and chondroitin for the treatment of osteoarthritis: a meta-analysis of randomized controlled trials

[5] Chondroitin for osteoarthritis

[6] Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement

[7] Efficacy of Turmeric Extracts and Curcumin for Alleviating the Symptoms of Joint Arthritis: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials

[8] Efficacy and safety of curcumin and its combination with boswellic acid in osteoarthritis: a comparative, randomized, double-blind, placebo-controlled study

[9] Efficacy and safety of curcumin and its combination with boswellic acid in osteoarthritis: a comparative, randomized, double-blind, placebo-controlled studyEfficacy of curcumin and Boswellia for knee osteoarthritis: Systematic review and meta-analysis

[10] Tamarind Seed (Tamarindus indica) Extract Ameliorates Adjuvant-Induced Arthritis via Regulating the Mediators of Cartilage/Bone Degeneration, Inflammation and Oxidative Stress

[11] A Combination of Tamarindus indica seeds and Curcuma longa Rhizome Extracts Improves Knee Joint Function and Alleviates Pain in Non-Arthritic Adults Following Physical Activity