Kloubní výživa a jak ji zvolit

Kloubní výživa

Na trhu existuje velké množství kloubních výživ. Reklama, která se spouští a bombarduje lidi se zdravotními tvrzení je nejen zakázána, ale i matoucí. Člověk se pak v této poušti informací přestává orientovat a nepřidává tomu ani zářící etikety s agresivními cedulky „ZDARMA“, které zdobí produkty. Pojďme se podívat, co kloubní výživa jakožto doplněk stravy musí obsahovat.

Kvalita látek v kloubní výživě

Mezi spousty produktů na trhu je těžké odhadnout, který výrobek si výživy na klouby si zvolit. Od kolagenových tablet, které jsou velice rozšířené a snadno se dají vzít sebou, přes komplexnější produkty tekutého typu kloubní výživy Flex Code, které se vyznačují náročnější technologii zpracování a zároveň větším podílem složek v denní dávce, je orientace v dnešní době na trhu s doplňky stravy náročná. Součástí všech doplňků stravy by měla být kvalitní surovina. Často se stává, že nedopatřením výrobního procesu je čistota surovina přehlédnuta a namísto např. 95% chondroitinu je do konečného výrobku dáno pouze jeho slabší verze. Mnohdy za podobnou chybu nemůže ani tak výrobce, jako dodavatel oné suroviny. Zákazníci pak musí být obezřetný, který výrobek jaké suroviny obsahuje, v jaké koncentraci a odkud pocházejí. Například kvalitu v kloubní výživě Flex Code je nyní zaručena laboratorním testem každé šarže tak, abychom garantovali, že suroviny, které používá výrobce skutečně obsahují kvalitu, kterou zákazníci požadují. V roce 2015 jsme se bohužel krátce setkali s měsíčním výpadkem kvality výrobku, kdy právě certifikovaný dodavatel surovin z Nizozemska neposkytl kvalitní chondroitin sulfát. Reagovali jsme tak, že náš výrobce nyní požaduje ke každé výrobní dávce dodatečný certifikát zaručující kvalitu látky. Technologické zpracování je též důležité pro zachování aktivních látek a pro vstřebatelnost složek. Právě z toho důvodu je Flex Code v tekuté formě vyroben tak, aby byl co nejrychleji vstřebatelný organismem a poskytoval potřebné látky.

Koncentrace aktivních látek v kloubní výživě

Jistě jste se setkali s kloubní výživou, která je levná a přesto je velmi oblíbená, právě kvůli své lákavé reklamě. Po bližším prozkoumání balení a hodnot na jednu tabletu nebo na denní dávku však zjistíte, že musíte zkonzumovat skoro celé balení, abyste mohli získat potřebné látky. Často tyto doplňky stravy nabízejí tak málo chondroitinu nebo glukosaminu (většinou v rozmezí do 50 – 100 mg na tabletu), že jejich výsledek použití nemůže být výrazný. Jelikož se jedná o doplněk stravy, kloubní výživa není tedy lékem. Přesto však existují četné studie, které potvrzují „účinnost“ použití kloubní výživy jako doplňku stravy. Dávky, které se doporučují pro zachování a podporu pohyblivosti kloubů jsou proto až několikanásobně vyšší. U glukosaminu to bývá dávka kolem 1500 mg, u chondroitinu kolem 800-1200 mg.

Právě z toho důvodu je kloubní výživa Flex Code vyrobena tak, aby na jednu dávku obsahovala maximální složení aktivních látek. Navíc je použita nízkomolekulární kyselina hyaluronová, která tvoří synoviální tekutinu v kloubech a působí jako tlumič nárazů. Tato kyselina se odlišuje dle délky molekulárních řetězců – čím menší počet a nižší molekulární váha, tím se „snadněji“ vstřebává a menší „hustotu“ má daná látka. Flex Code používá 2 druhy nízkomolekulární kyseliny hyaluronové – PHYLCARE XLW (Flex Code sirup, molekulární váha 50 000 daltonů) a HYALMAX (Flex Code Premium, molekulární váha 8 000 daltonů).

Marketingovým trikem mnoha českých výrobců je označení výrobku nálepkou „švýcarská“ nebo „kanadská“ kvalita, i když je výrobek vyroben v Česku nebo standardním výrobním procesem v zahraničí. Suroviny v podobných výrobků však nepocházejí z kopců travin Švýcarska, jak tvrdí, ale nejspíše, jako všechny ostatní suroviny kloubních výživ z Japonska, Holandska apod., kde je surovina (kolagen, glukosamin, chondroitin) k dispozici. Zahraniční výrobky toto označení mívají nejen kvůli národní identitě a dlouhodobé tradici, ale i kvůli použití regionálních surovin (např. byliny a mléko z bio farem) v doplňcích stravy. Podobné jednání lze označit za klamavou reklamu a spotřebitel by měl být v pozoru. Doplňky stravy nelze dle legislativy označit tvrzením, že „léčí“ konkrétní zdravotní stav. Spotřebitel by si studiem etikety složení měl sám zjistit, která látka v jak koncentrované formě je obsažena v daném produktu kloubní výživy.

Dále je módní použití kolagenu v doplňků stravy na klouby a to v jeho několika formách. Trik mnoha obchodníků je zde buď výrobek označit, že má všechny druhy kolagenu, avšak při bližším prozkoumání, zjistíte, že jejich dávky jsou nepatrné, většinou ani ne 10 mg v denní dávce. Dalším „trikem“ kloubních výživ je použití tzv, kolagenových peptidů, neboli bílkoviny. Koncentrace těchto látek může být mnohonásobně vyšší, až sahající k 10 000 mg na dávku. Potíž je v tom, že se jedná o proteiny, tedy jejich vstřebatelnost je závislá na mnoha faktorech. Podobné proteiny se často používají v kloubní výživě pro koně a zvířata i kvůli své nízké ceně.

Z toho důvodu Flex Code Premium obsahuje hydrolyzovaný kolagen typu II v dávce 200 mg. Tento kolagen má rychlou vstřebatelnost a pozitivně ovlivňuje klouby, chrupavku a pleť.

Složení produktů Flex Code v jedné dávce 20 ml obsahuje následující složky:

  • nízkomolekulární kyselina hyaluronová – 90 mg (PHYLCARE XLW nebo HYALMAX)
  • glukosamin sulfát – 1500 mg
  • chondroitin sulfát – 1000 mg
  • MSM – 1500 mg
  • hydrolyzovaný kolagen typu II – 200 mg (ve Flex Code Premium)

Dávkování kloubní výživy

Dávkování je velice podstatné při podávání doplňků stravy. To se týká i kloubní výživy, kde dodržování podání jednotlivých dávek, znamená efektivnější regeneraci a větší „účinnost“ produktu. Kloubní výživa Flex Code se například podává 2x 10 ml denně, dávka se rozpustí ve vodě a bere se nejlépe při jídle. Takto, jedno balení při správném podávání vydrží 25 dní. Doporučená kůra podání Flex Code je od 3 do 6 měsíců. Poté je vhodné doplněk vysadit a opakovat v případě potřeby. Je dobré pro podporu používat vitamín C nebo vitamín D.

Vedlejší příznaky

Při volbě kloubní výživy a doplňků stravy zohledněte subjektivní pocit při konzumaci produktu. Použití konzervačních látek v některých výrobků může způsobit vedlejší příznaky u osob citlivých na dané složky. Flex Code používá pouze non – GMO (geneticky nemodifikované) složky nejvyšší kvality. V případě,  že míváte vedlejší účinky ve formě např. špatného trávení, zkonzultujte se se svým lékařem.

Klinická studie

Přečtěte si více o klinické studii kloubní výživy Flex Code , kterou jsme provedli společně s přednostou kliniky ortopedie FN MOtol v Praze, Prof. MUDr. Tomášem Trčem CSc.