Těžká bolest kolene se může vyskytnout u lidí všech věkových kategorií z řady důvodů. Pokud známe příčinu bolesti kolene můžeme hledat vhodnou léčbu, zmírnit příznaky a zpět získat pohyblivost.

Koleno je kloub mezi kostmi horní a dolní končetiny. Umožňuje ohnutí nohy a zajišťuje stabilitu těla. Koleno podporuje pohyby, jako je chůze, běh, přikrčení, skákání a otáčení.

Několik částí pomáhá kolenům dělat svou práci: kosti, chrupavka, svaly, vazy a šlachy.

Každá z těchto částí je náchylná k onemocnění a zranění, což může vést k těžké bolesti kolene.

Tento článek rozděluje běžné příčiny bolesti kolen do pěti kategorií: trauma, infekce, metabolické, degenerativní poruchy a poruchy pojivové tkáně.

Trauma

Přímé nebo postupné trauma může způsobit bolest kolene. Nadace Arthritis Foundation uvádí koleno jako jeden z nejvíce zranitelných kloubů[1].

Celková struktura a části kolene zvyšují riziko určitých typů poranění, které mohou způsobit bolest a zabránit plnému fungování.

Častá zranění kolene se vyskytují kvůli poškození jednoho ze tří hlavních vazů kolene.

 • přední zkřížený vaz (ACL – anterior cruciate ligament)
 • mediální kolaterální vaz (MCL – medial collateral ligament)
 • zadní zkřížený vaz (PCL – posterior cruciate ligament)

Úrazy těchto vazů jsou u sportovců velmi běžné. Náhlé stočení nebo změna směru může poškodit ACL. Toto je jedno z nejčastějších zranění kolen[2].

Lidé mají tendenci zranit PCL s přímým dopadem na oblast, jako při autonehodě nebo při fotbalu. Přímý úder na koleno může vést k poškození MCL.

bolest kolene - poškození vazu kolene

Poškození vazů často vyžadují operaci.

Poranění kolene může také vést ke zraněním v důsledku přepracování nebo přetažení šlachy. Zánět, tendinitida nebo ruptury mohou způsobit bolest kolene. Zapojení do činností, které zahrnují šlachy, jako je běh, skákání a zvedání těžkých předmětů, může způsobit zranění šlach.

Patelární tendinitida (skokanské koleno) je termín, který popisuje podráždění a zánět patelární šlachy v koleně. Silně roztržená šlacha obvykle vyžaduje chirurgický zásah.

Méně závažné případy mohou být léčeny tuhou podporou neboli dlahou, která udržuje koleno v pevné pozici během procesu hojení.

Kolenní bursitida

Poškození, které zapálí bursy, může vést k bursitidě. Bursae jsou malé, tekutinou naplněné vaky, které polstrují vnější stranu kolenního kloubu a umožňují aby šlachy a vazy snadno klouzaly po kloubech.

Náhlá rána do přední části kolene může poranit bursue. Alternativně, může dojít k poškození, pokud lidé tráví spoustu času na kolenou bez ochrany. Bursitida může vést k otoku, teplu, bolesti a ztuhnutí kolena.

Většina lidí může vyřešit příznaky bursitidy terapií a perorálními léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Terapie může zahrnovat odpočinek, led, elevaci končetin a splinting.

Lidé s vážnou bursitidou mohou vyžadovat steroidní injekce. Jednotlivci obvykle nepotřebují operaci k úplnému uzdravení a obvykle dosáhnou plné funkce kloubu s řádnou léčbou.

Zlomeniny

Trauma z pádu nebo kolize může způsobit zlomeniny kostí kolene.

Koleno obsahuje několik kostí, které se mohou zlomit, včetně kolenní čéšky, také známá jako patella.

Jednotlivci s osteoporózou nebo jinými degenerativními poruchami, které oslabují kosti, mohou zlomit koleno jednoduše tím, že sestoupí z chodníku nesprávným způsobem. Vážné zlomeniny vyžadují operaci, ale někteří lidé se zlomeninou kolene potřebují pouze fyzikální terapii.

Dislokované koleno

Některá zranění mohou způsobit, že se kolenní kloub oddělí.

Lékař může koleno bez problému napravit. Rentgenový snímek může identifikovat jakékoli doprovodné zlomeniny v dané oblasti. Pacient může použít dlahu k fixaci, aby umožnil měkké tkáni kolem patelly se vyléčit. Příležitostně, stav bude vyžadovat operaci pro předcházení dalších dislokací.

Dislokované koleno je vzácné, ale nebezpečné zranění a liší se od vykloubeného kolenního kloubu. Chce to opravdu velmi silný úder, aby tento stav nastal. Ačkoliv je reverzibilní, dislokace kolene je velmi bolestivá.

Lékař musí omezit dislokaci a zajistit, aby nedošlo k dalším zraněním. Poranění cév a nervů kolem kolene jsou u tohoto zranění běžné a mohou ohrožovat život.

Lékař téměř vždy doporučí operaci k opravě poškozených struktur při dislokaci kolene. Léčení z vykloubené čepičky může trvat asi 6 týdnů. Toto je stav lékařské pohotovosti a vyžaduje okamžitou pozornost.

Degenerativní tkáňové poruchy

Degenerativní tkáňové poruchy jsou běžnou stížností pacientů s bolesti kolene.

Osteoartróza způsobuje degeneraci v chrupavce a okolních tkáních kolene. Může vyvolat bolest, ztuhlost a dysfunkci kloubů.

Degenerativní stav nastává nejčastěji v důsledku stárnutí. V USA se vyskytuje u 10% mužů a 13% žen starších 60 let. I když pro tuto degenerativní chorobu neexistuje žádný lék, lidé mohou zvládnout symptomy cvičením, preventivní úpravou stravy, vhodnými doplňky stravy a popřípadě nasazení léků proti bolesti.

Vážné poškození může vést k náhradě kloubů nebo k jiným formám chirurgického zákroku. Lékař zpočátku nařídí rentgen, aby posoudil rozsah poškození a rozhodl o nejlepším průběhu léčby.

Poruchy pojivové tkáně

Revmatoidní artritida může být příčinou bolesti kolene. Revmatoidní artritida (RA) je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby. Imunitní systém napadá kloubní tkáně místo škodlivých prvků v těle.

Na rozdíl od degenerativních poruch tkáně, RA a další poruchy pojivové tkáně ovlivňují výstelky kloubů. Výsledkem je bolestivý otok kolenních kloubů. Pokud pacient nedostane léčbu, RA může vést k erozi kostí a dokonce k deformaci kloubů. I když se bolest může vyskytnout pouze v oblasti kolen, RA může poškodit i jiné části těla.

Metabolické poruchy

Metabolické příčiny bolesti kolene se často vyskytují vedle nemoci, která postihuje několik částí těla, jako je dna. Nahromadění krystalů kyseliny močové v kloubech může způsobit dnu, jeden z nejčastějších metabolických poruch, které mohou ovlivnit zdraví kolene.

Dna je forma artritidy a může být velmi bolestivá. Způsobuje otok a zánět v koleni a může snížit rozsah pohybu v této oblasti. Lékař často doporučuje protizánětlivé léky nebo jinou léčbu, která pomáhá rozložit látky obsažené v krystalech dny.

Pseudo-dna má podobné příznaky. Lidé ji běžně mylně považují za dnu. Způsobuje, že se krystaly obsahující vápník vytvářejí v tekutině kloubu, což vede k otoku kolene.

Léčba dny a pseudo-dny je často podobná.

Infekce

Cellulitis (nezaměňovat s celulitidou) je velmi závažná bakteriální kožní infekce, která může ovlivnit koleno a okolí. K infekci může dojít i po jednoduchém škrábnutí na koleni, pokud osobě není poskytnuta vhodná léčba na cellulitis. Symptomy často zahrnují zarudnutí infikované oblasti a kůži, která je pocitově horká a velmi jemná na dotek.

Infekce se může rozšířit do dalších oblastí těla, včetně lymfatických uzlin a krevního oběhu. Cellulitis může být životu nebezpečná infekce, pokud dojde k opožděné léčbě.

Věnujte velkou pozornost případným škrábancům, zejména pokud se nezdá, že se správně hojí. Ve většině případů může jedinec léčit cellulitis užíváním antibiotik. Příznaky a symptomy obvykle vymizí během několika dnů léčby.

Je také možné, že se v kloubech kolene objevila infekce zvaná septická artritida, která způsobuje otok, bolest a zarudnutí. Někteří jedinci si také stěžují na horečku.

Léčba je jednoduchá a účinná, pokud pacient rychle dostane vhodnou léčbu na septickou artritidu. Ale ponechání infekci neošetřenou může vést k trvalému poškození chrupavky kolene.

Doplňky stravy na bolest kolene

Některé doplňky stravy mohou pomoci snížit zánět a podpořit zotavení z poranění nebo degenerativních onemocnění. Některé z nejlepších doplňků pro bolest kolene zahrnují:

Cviky na bolesti kolene

Slabé svaly a ztuhlost jsou dva z hlavních problémů spojených s poraněním kolen. Zatímco cvičení je důležité pro udržení zdravých kolen, musíte dát svému tělu čas na regeneraci. Někteří lidé musí vynechat cvičení až několika týdnů, aby vyléčili poškozené koleno, nebo alespoň omezili aktivity s velkým dopadem na zátěž kloubů.

Abyste se chránili před zraněním, vždy se lehce protáhněte před cvičením. Po cvičení se ujistěte, že se protáhnete znovu a máte dostatek času, abyste se řádně zotavili, nejméně 1–2 dny (zejména po intenzivním tréninku).

Vhodné aktivity s nízkým dopadem na klouby:

 • plavání
 • vodní aerobik
 • svižná chůze
 • eliptické školení
 • cyklistika
 • jóga

Nevhodné aktivity při bolesti kolene:

 • běh
 • skákání
 • lyžování
 • intenzivní cyklistika
 • činnosti, které zahrnují opakované pohyby nohou
 • vysoce aktivní sporty (horolezectví apod.)

[1] Arthritis Foundation – Knee Injury

[2] OrthoInfo – Anterior Cruciate Ligament (ACL) Injuries