Tenisový loket je zánět šlach, které spojují svaly předloktí s vnější stranou lokte. Často vzniká při nadužívání svalů a šlach předloktí a kolem loketního kloubu. Tenisový loket je také známý jako laterální bolest lokte nebo laterální epikondylitida a nemusí být nutně spojena s tenisem. Tenisté však často tento stav mají, jelikož to vyplývá z opakovaného použití daných partií. Polovina všech tenisových hráčů prodělá ve své kariéře tenisový loket.

Předpokládá se, že tenisový loket postihuje 1 až 3% populace USA. Stav obvykle nastane mezi 30. a 50. roku[1].

Fakta o tenisovém loktu

  • Tenisový loket je způsoben malými trhlinkami ve šlachách, které spojují předloktí s vnější stranou lokte.
  • 50 % tenisových hráčů zažije tenisový loket.
  • Nadužívání předloktí s nesprávným pohybem zápěstí může vést k tenisovému lokte.
  • Fyzioterapie, podpůrná zařízení a steroidní injekce mohou být použity k léčbě stavu.
  • Některá cvičení, která poskytují sílu podpůrným svalům v paži a rameni, jako je cvik zvaný Tyler Twist, mohou pomoci symptomům.
  • Vždy se pečlivě se protáhněte před sportovní aktivitou, abyste zabránili tenisovému lokte.

Příznaky

Tenisový loket postihuje 50 % tenisových hráčů. Nejčastějším příznakem tenisového lokte je opakující se bolest na vnější straně horního předloktí, těsně pod ohybem lokte. Bolest může být také cítit dále podél paže směrem k zápěstí.

tenisový loket
Mikroskopické trhliny a zasažená oblast.

Bolest může nastat, když jednotlivec zvedá nebo ohýbá ruku. Je také cítit při provádění základních činností, jako je psaní nebo při uchopení malých předmětů.

Tenisový loket může způsobit bolest při rotaci předloktí. To je patrné, když otáčíte klikou dveří nebo zcela natáhnete předloktí.

Příčiny

Příčina tenisového lokte pochází z opakovaných nesprávných pohybů paže. To může vést k malým trhlinám v místě upevnění šlachy k loktu. Nesprávná technika při tenisu může způsobit, že rotující síla při pohybu rakety se přenese na zápěstí. To vytváří tlak a pohyb zápěstí, namísto aby se síla přenesla do lokte nebo ramene. To může zvýšit tlak na šlachu a způsobit podráždění a zánět.

Nejčastěji se extenzorové svaly stávají bolestivými v důsledku tohoto tlaku na šlachy. Extensorové svaly jsou ty, které natahují zápěstí.

Jiné příčiny

Přes svůj název, tenisový loket odkazuje na jakéholi zranění této šlachy způsobené nadužíváním. Tenisový loket se může objevit i v důsledku provádění každodenních činností, jako jsou:

  • práce nůžkami
  • řezání tvrdých potravin
  • práce na zahradě
  • sportovní aktivity, které zahrnují házení
  • plavání
  • ruční práce, která zahrnuje opakované otáčení nebo zvedání zápěstí, jako je instalatérství, psaní nebo zednické práce.
  • někdy také není zřejmá příčina.

Diagnóza

Existuje snadný test, který si můžete udělat doma, abyste zjistili, zda máte tenisový loket. Postavte se za židli k ní čelem a položte ruce na horní část opěradla s dlaněmi obrácenými dolů a rovnými lokty. Zkuste zvednout židli. Pokud tato akce způsobuje bolest na vnější straně lokte, je to pravděpodobně indikátor tenisového lokte.

Pro vyloučení jiných závažnějších stavů, jako je artritida nebo zranění kloubů lokte, je někdy zapotřebí rentgenové vyšetření (MRI scan). Obrázky jsou však zřídkakdy nutné. Lékař si většinou vyzkouší řadu pohybů s paží, než se zeptá na polohu a povahu bolesti. To je většinou dostatečně informací pro určení diagnózy tenisového lokte.

MRI scan poskytuje detailnější obraz než rentgen (X-Ray), protože zobrazení zahrnuje i měkké tkáně, svaly a šlachy uvnitř paže. Toto vyšetření může být nutné v případě, že bolest vnějšího lokte nereaguje na léčbu po uplynutí jednoho roku.

Elektromyografie (EMG) může být použita ke zjištění, zda jsou nervy ztlačeny a kompresovány.

Léčba tenisového lokte

Může být použito několik způsobů léčby doma nebo po konzultaci s lékařem.

Metoda RICE

Metoda RICE – Rest, Ice, Compression & Elevation (odpočinek, led, komprese a elevace) je doporučovaná první pomoc při tenisovém loktu. Jakmile se příznaky tenisového lokte stanou zřejmé natolik, aby vám způsobily znatelnou bolest, prvním krokem je odpočinek a zastavení opakovaného pohybu lokte, který způsobil tento zdravotní stav. Následně můžete použít led (zejména po zranění), aby pomohl kontrolovat otoky. Led je nejužitečnější během 24 až 48 hodin po otoku.

Vyzkoušejte ledové obklady loktu a předloktí po dobu 15 až 20 minut, několikrát denně. Komprese a elevace také napomáhají udržet stav zánětu, aby se nezhoršoval. Může být vhodné dočasně nosit obvaz, dlahu nebo ortézu, abyste tak zabránili většímu otékání zanícené šlachy. Snažte se pevně stáhnout postiženou oblast a zároveň ji nadzvednout (elevace), abyste tak snížili průtok krve.

Jakmile budete pokračovat ve cvičení, nezapomeňte si odpočinout mezi tréninky. Odpočinek je důležitý, aby umožnil poškozené tkáně regeneraci. Ve skutečnosti, období mezi tréninky je to, kdy zesilujeme a stáváme se silnějšími a umožňujeme svalům plnou regeneraci.

Cvičení na tenisový loket

Může se to zdát kontraintuitivní, ale ve většině případů mírného až středně těžkého tenisového lokte, může pohyb ruky a loktů ve skutečnosti pomoci se ztuhlostí a vyřešit některé příznaky. Jinými slovy, není nutné, nebo dokonce prospěšné, zcela znehybnit ruku nebo loket, pokud máte diagnostikovaný tenisový loket (pokud nemáte závažný zánět šlachy). S těžkým poškozením a zánětem lokte, otok pravděpodobně způsobí nehybnost paže.

Dr. Ernest Johnson, americký lékař, vytvořil cvičení na posilování svalů a programy pro tenisisový loket. Ukázal, že excentrické a koncentrické pohyby zápěstí mohou pomoci zmírnit bolest tím, že zastaví tvorbu husté kolagenní jizvy v oblasti spojení mezi loketním svalem a kloubem / šlahou.

Dokud můžete pohybovat rukou, zkuste jemně protáhnout a cvičit postiženou oblast, abyste pomohli narušit tyto kolagenové tkáňové adheze, které ve skutečnosti zhoršují tenisový loket. Zároveň buďte opatrní, abyste příliš nenamáhali bolestivou oblast. Tyto protahovací cviky vždy začínejte pomalým tempem a buďte trpěliví. Zpočátku se zaměřte na co nejmenší tlak na loket, zároveň ho protahujte a časem zvyšujte odpor. Dávejte pozor na vaši úroveň bolesti a pokračujte tím, jak se vaše síla zvyšuje a symptomy se zmírňují.

Cviky pro tenisový loket zahrnují:

  • Excentrické natahování zápěstí: dejte předloktí dolů na stůl se zápěstím přes okraj, dlaní nahoru. Držte velmi nízkou hmotnost (2 kg nebo méně) v ruce. Pomalu zvedněte a položte zápěstí. Proveďte 10 opakování, 3x denně nebo dle pocitu.
  • Extenze předloktí: udržujte postižené zápěstí pokrčené před sebou. S vaší zdravou rukou se natáhněte a uchopte prsty postižené ruky, pak je vytáhněte dozadu, abyste natáhli předloktí. Vydržte po dobu 30 vteřin, provádějte několikrát denně.
  • Protažení tricepsu: ohněte postiženou paži za záda nad hlavou, dalní dotýkající se zad, a lehkým tlakem na loket druhou rukou tlačte směrem dolů. Držte mírný tlak po dobu 30 vteřin, provádějte 3 krát každý den.
  • Posilovací gumový míček: držte míček v ruce a cvičte úchop a stahování svalů mačkáním míčku. Začněte stiskem po dobu 3 vteřin, pak postupujte až na 10 sekund.
  • Jak se vaše síla zvyšuje, můžete začít provádět standardní cviky na biceps s kladivovým úchopem pro udržení silného předloktí.

Zpráva z roku 2010 publikovaná v North American Journal of Sports Physical Therapy zjistila, že nové zařízení nazvané FlexBar by mohlo být použito k provádění cvičení pro tenisový loket. Výzkumníci zjistili, že pomůcka by mohla být ještě účinnější než fyzikální terapie nebo cvičení na vlastní pěst. Ve studii pacienti používali FlexBar k provádění 3 sad po 15 cvicích každý den, postupně získávali sílu před zvýšením intenzity rezistence. Příznaky zmizely do 7 týdnů. Studie také zjistila, že pacienti provádějící cvičení pomocí FlexBar spolu se standardní fyzioterapii, zaregistrovali významně výraznější zlepšení než skupina užívající pouze standardní fyzioterapii[2].

Zkuste Egoscue metodu

Metoda Egoscue (podle zakladatele Pete Egoscue) se zaměřuje na řadu jemných protažení a cviků k nápravě nesouladu v pohybovém aparátu, které přispívají k bolesti a špatnému držení těla. Metoda Egoscue pomáhá snižovat bolesti šlach nebo kloubů tím, že se zaměřuje na správný způsob držení těla při cvičení nebo při použití různých svalů. Ve skutečnosti, podle metody Egoscue, nesprávná technika a držení těla je skutečný důvod pro tenisový loket, dokonce více než nadměrné používání dané partie.

V případě tenisového lokte se Egoscue zaměřuje na korekci postoje ramen, zad a svalů předloktí tak, aby klouby lokte nebyly ohroženy a neztratily svůj plný rozsah pohybu. Cviky Egoscue pro tenisový loket jsou poměrně snadno zapamatovatelné a snadno se praktikují doma. Bez ohledu na to, jaký typ aktivity děláte, naučit se správnému držení těla pomocí metody Egoscue, vám pomůže lépe se chránit před budoucím zraněním a budoucí bolestí.

Zvažte akupunkturní léčbu

Akupunktura je holistická zdravotní metoda, která vychází z tradiční čínské medicíny. Pomáhá snižovat bolest tím, že stimuluje specifické body na těle prostřednictvím vložení velmi tenkých, prakticky bezbolestných jehel. Studie ukazují, že ve srovnání s kontrolními skupinami pacienti užívající akupunkturní léčbu uvádějí méně bolesti, včetně menších bolestí svalů, příznaků osteoartrózy a chronických bolestí hlavy.

Studie z roku 2002 publikovaná v časopise Journal of Rheumatology zjistila, že po 2 týdnech léčby akupunkturou došlo u pacientů s tenisovým loktem k výraznému snížení intenzity bolesti. Ve srovnání s kontrolní skupinou také zaznamenali zlepšení funkce ramene. Akupunkturní skupina měla i po dvou měsících lepší funkci než skupina, která nebyla léčena touto metodou.[3]

Zvládněte zánět zdravou dietou

Pro udržení zánětlivých procesů na nízké úrovni, vyhněte se silně zpracovaných potravin včetně: přidaného cukru, potravin s vysokým obsahem sodíku (které zvyšují retenci vody), potravin s vysokým obsahem nasycených a rafinovaných tuků, alkoholu a zpracovaných zrn (zejména potravin obsahujících lepek).

“Protizánětlivé” potraviny, které pomáhají tělu opravit poškozené tkáně, zahrnují:

  • všechny druhy zeleniny, zejména zelené listnaté zeleniny
  • vysoce kvalitní „čisté“ proteiny, jako jsou ryby ulovené ve volné přírodě, syrové mléko, vejce z volného výběhu nebo kvalitní hovězí maso
  • bobule, citrusové plody, meloun a ananas
  • potraviny s vysokým obsahem draslíku a hořčíku, včetně kokosové vody, avokáda, sladkých brambor a banánů
  • vývar z kostí, který obsahuje kolagen pro zlepšení zdraví tkáně.

Závěr

  • Tenisový loket je stav způsobený zánětem kolem loktů a předloktí. To zbůsobuje to, že je těžké uchopit věci, provádět činnosti, zvedat věci a cvičit nebo jinak sportovat.
  • Tenisový loket je způsoben nadužíváním předloktí, loktu a zápěstí. To zatěžuje a poškozuje tkáň v loketním kloubu a šlaše. Nesprávná forma a technika při cvičení nebo jiných aktivitách může také přispět k symptomům tenisového lokte.
  • Strategie pro léčbu tenisového lokte přirozeně zahrnují odpočinek citlivé oblasti, použití ledových obkladů pro kontrolu otoků, a protažení / cvičení předloktí.
  • Akupunktura, egoscue, fyzioterapie, zdravá strava a používání éterických olejů mohou také pomoci snížit příznaky a zabránit tomu, aby se tenisový loket znovu objevil.

[1] NCBI – Tennis elbow no more – Can Fam Physician. 2008 Aug; 54(8): 1115–1116.

[2] NCBI – A New Excercise for tennis elbow that works – N Am J Sports Phys Ther. 2010 Sep; 5(3): 189–193.

[3] Rheumatology – Acupuncture in chronic epicondylitis: a randomized controlled trial