Osteoartróza je forma artritidy způsobená zánětem, rozpadem a případnou ztrátou chrupavky v kloubech. Chrupavka se časem opotřebovává. Také známá jako degenerativní artritida, degenerativní onemocnění kloubů a osteoartróza, osteoartritida (OA) je nejčastější poruchou kloubů. Osteoartróza je spojena a asymetrickými otoky jednotlivých kloubů, nikoliv otoky v páru, např. jedno koleno a loket, neotékají tedy obě kolena.

Dle lékařské terminologie, je osteoartróza stav synoviálního kloubu, kdy dochází k chondropatií tj. k onemocnění, poškození či ztrátě chrupavky. Současně dochází k hypertrofií, neboli k novotvorbě (nárůstu) kosti periartikulární (kosti ležící mimo kloub). Mohou tak vzniknout tzv. osteofyty (výrůstky na kosti). Osteoartróza je jedno z nejčastějších onemocnění, které postihuje klouby.

Postihuje až 12 % celkové populace. Objevuje se většinou kolem 50. roku a podle statistik, je v tomto věku postiženo již kolem 80% populace. Týká se asi 10 procent mužů a 13 procent žen starších 60 let. Osteoartróza je progresivní onemocnění. Příznaky se postupem času zhoršují. Neexistuje žádný lék, ale léčba může pomoci jednotlivci kontrolovat bolest a otok, a zůstat mobilní a aktivní.

V USA jsou statistiky ještě nemilosrdnější: až 21 mil. trpících osteoartrózou, 30 % lidí nad 50 let a 80 % populace nad 65 let, trpí bolestí kolenou (gonartróza).

Příznaky osteoartrózy

Hlavními příznaky osteoartrózy jsou bolest a potíže s pohybem postižených kloubů. Osoba se může cítit ztuhlá při probuzení v dopoledních hodinách, ale obvykle se zlepší do 30 minut od začátku pohybu.

OA zahrnuje:

  • pohybová ztuhlost – při běžném pohybu, vstávání a jiných činnostech, je pohyb omezen s pocitem ztuhlosti
  • bolesti kloubů – bolest kloubů při pohybu nebo zátěži. Jeden z prvních varovných příznaků při osteoartróze – např. při chůzi z kopce u bolesti kolen
  • vrzání kloubů – zejména kolenního (artróza kolene), pocit skřípání v kloubu
  • pocit nestability kloubů – pocit nestability v kolenních kloubů, ale i jiných kloubů (např. ruky atd.)
  • otok kloubů – dochází k němu při městnání synoviální tekutiny v kloubu
  • deformace kloubu – v pokročilém stádiu osteoartrózy. Kloub začíná vystupovat
  • ztráta svalové hmoty – v důsledku omezení pohybu, dochází k hypertrofií a ztrátě svalů těch partií, které nejsou zatěžoványkostnaté porosty kolem okrajů kloubů
  • poškození a ztráta chrupavky, část kloubu, která tlumí konce kostí a umožňuje snadný pohyb kloubů
  • synovitida, mírný zánět tkání kolem kloubů

Někteří lidé nemají žádné příznaky. Příznaky se mohou objevit v jiném kloubu a mají tendenci se postupně objevovat.

Jednotlivec si také může všimnout, že:

  • postižené klouby jsou větší než obvykle
  • bolest a ztuhlost se zhoršují po nepohybování kloubu na chvíli
  • klouby se cítí teplé a něžné
  • dochází ke ztrátě svalové hmoty
  • postižené klouby mají omezený rozsah pohybu

V postiženém kloubu může nastat mřížkový nebo praskavý zvuk nebo pocit.

Níže je interaktivní 3-D model osteoartrózy. Pro otočení, najeďte myší na model.

Příčiny vzniku osteoartrózy

  • špatná dieta a následná obezita,
  • nedostatek kvalitního pohybu,
  • jednostranný pohyb při sportu – golf, posilování a jednostranné tlakové zatěžování,
  • diabetes / cukrovka,
  • mechanické poranění kloubu – úraz, deformovaný kloub aj.

Osteoartróza se přihodí, když tělo není schopno obvyklým způsobem opravit tkáň kloubu. Například traumatické poranění kloubu může narušit schopnost těla provádět správné opravy, takže poškození postiženého kloubu přetrvává a zhoršuje se, což vede k příznakům OA.

Osteoartróza se může vyvinout v důsledku poškození chrupavky. Chrupavka je ochranný povrch, který tlumí konce kostí v kloubech a umožňuje hladký pohyb spojů. Hladký povrch chrupavky se stává drsným, což způsobuje podráždění. Když se chrupavka opotřebovává, kost v kloubu se tře o další kost, což způsobuje poškození a bolest. Kosti začnou vystupovat, tvoří kostní hrudky zvané osteofyty a klouby se mohou vykyvovat. Výsledkem je, že kosti postupně zesílí a stanou se širšími a klouby se stanou tužšími, méně pohyblivými a bolestivými.

Pokud se v kloubech akumuluje tekutina, tak nabobtnají. Proč proces regenerace kloubů se stává nefunkční zůstává nadále nejasný. Ale může se jednat o několik faktorů, včetně zranění nebo operace, nadužívání a poškození vyplývajícího z revmatoidní artritidy (RA).

Může trvat několik let, než se osteoartróza objeví po zranění. Sekundární OA je stav, který se vyvíjí v důsledku poškození nebo jiného stavu.

Ovlivněné partie

Nejčastěji jsou postiženy kolena, boky, ruce, dolní část zad a krk, ale v každém kloubu se může objevit osteoartritida.

Kolena

Obě kolena jsou normálně postižena, pokud OA nebyla způsobena zraněním nebo jiným stavem. Je přítomna bolest při chůzi, zejména do kopce. Kolena se mohou uzamknout do určité polohy, takže je obtížnější vyrovnat nohu. Koleno může při použití tvořit měkký, skřípající zvuk.

Boky

Cokoliv, co vyžaduje pohyb kyčelního kloubu, způsobuje problémy, jako je například vystupování z auta, nebo obouvání bot.

Bolest v kyčle je běžná, ale někteří pacienti s OA v bocích trpí bolestmi v koleni namísto kyčlí, nebo méně často v stehnech, kotnících a hýždích. Bolest je často cítit při chůzi, ale může být přítomna i při odpočinku.

Ruce

Osteoartitida může ovlivnit:

  • základnu palce
  • horní kloub prstů, nejblíže k hřebu
  • středního kloubu prstů

Prsty mohou být ztuhlé, oteklé a bolestivé. U kloubů prstů se mohou vyvinout rány. V některých případech se bolest prstů snižuje a nakonec zmizí, zatímco otok a hrboly zůstávají.

V postižených kloubech se prsty mohou mírně ohnout. Na zádní části prstů se mohou objevit hrudky naplněné tekutinami nebo cysty. Ty jsou často bolestivé.

Hrbolek se může vyvinout tam, kde základ palce spojuje zápěstí. To může dělat psaní, otáčení klíčem obtížné a bolestivé.

Pokud ztuhlost kloubů a otok trvá déle než 2 týdny, osoba by měla navštívit lékaře.

Ti, kteří již užívají léky na osteoartrózu, by se měli obrátit na lákaře, pokud se u nich objeví nevolnost, zácpa, ospalost, abdominální nepohodlí, nebo mají tmavě zbaervenou stolici.

Rizikové faktory osteoartrózy

Některé nemoci a stavy, které zvyšují šanci na rozvoj OA, jsou:

  • nadváha a obezita – zejména postižené bývají kolenní klouby (gonartróza),
  • hormonální změny – převážně u žen, po období menopauzy, kdy riziko vzniku osteoartrózy stoupá,
  • genetické faktory – zejména postižení více jak 4 kloubů (tzv. polyartikulární forma osteoartrózy) jsou dědičné,
  • dna,
  • revmatoidní artritida,
  • Pagetova choroba kostí,
  • septická artritida,
  • špatné vyrovnání nerovnosti kolena, kyčle a kotníku nebo končetin.

OA je častější u žen než u mužů, zejména po 50 letech věku. Symptomy se s větší pravděpodobností objeví po 40. roce, ale mohou postihnout mladší lidi po traumatickém úderu nebo sportovním zranění, zejména kolenního kloubu nebo v důsledku jiného kloubního zranění.

S poruchami kloubů nebo chrupavek od narození se významně zvyšuje riziko vzniku osteoartrózy.

Obezita klade větší důraz na klouby nesoucí váhu a zvyšuje celkové riziko.

Úlohy, které zahrnují opakované pohyby v určitém kloubu, způsobují, že OA je pravděpodobnější.

Vrozené genetické faktory mohou hrát roli v 50 a 65 procentech osteoartritidy rukou[1], kyčlí a kolen, ale přesné geny dosud nebyly identifikovány.

Dieta může hrát roli. Výzkum naznačuje, že lidé s nižší úrovní příjmu vitamínu D mají vyšší riziko OA, zatímco u pacientů s nízkým příjmem vitaminu C může onemocnění postupovat rychleji.

Nízká hladina vitamínu K a selenu může také přispět, ale všechny tyto dietní faktory potřebují rozsáhlejší výzkum, aby potvrdily jejich relevanci.

Diagnóza

Lékař se zeptá pacienta na symptomy a provede fyzické vyšetření. Neexistuje žádný definitivní test, který by mohl diagnostikovat osteoartrózu, ale zobrazovací testy mohou ukázat, zda došlo k poškození.

Zkoušky mohou zahrnovat:

Rentgenové paprsky (X-Ray): mohou odhalit kostní ostruhy kolem kloubu nebo zužující se prostor uvnitř kloubu, což naznačuje, že se chrupavka rozpadá.

MRI sken: může pomoci lékaři určit, co způsobuje bolest.

Analýza kloubní tekutiny: také známý jako artrocentéza, to zahrnuje použití sterilní jehly pro odběr tekutiny ze zaníceného kloubu, pro analýzu v laboratoři.

Pokud jsou přítomny krystaly kyseliny močové, může to znamenat dnu. Tento test může také určit, zda se jedná o zánět nebo infekci.

Krevní testy mohou pomoci vyloučit jiné stavy, jako je revmatoidní artritida.

Léčba

Neexistuje žádný lék na osteoartrózu, ale léčba může pomoci zmírnit příznaky a udržet pohyb kloubů.  Intervence zahrnují cvičení, manuální terapii, změna životního stylu a léky.

Léčba léky

Léky nemohou zvrátit poškození, ale mohou pomoci snížit bolest.

Acetaminofen (paracetamol, tylenol): u pacientů s mírnými až středně závažnými příznaky mohou zmírnit bolest. Vysoké dávky mohou způsobit poškození jater, zejména pokud pacient pravidelně konzumuje alkohol, proto je důležité dodržovat doporučené dávkování.

Acetaminophen může také ovlivnit, jak jiné léky fungují, takže je důležité, aby pacienti sdělili lékaři, pokud jiná léčiva užívají.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): Pokud acetaminofen není účinný při kontrole bolesti, lékař může předepsat silnější lék proti bolesti, který může zahrnovat ibuprofen, aspirin nebo diklofenak. Některá lokální NSAID mohou být aplikována přímo na kůži postižených kloubů.

Některé volně prodejné (OTC) lokální NSAID jsou velmi účinné při snižování bolesti a otoku kloubů kolen nebo rukou.

Pacienti by se měli u svého lékaře informovat o užívání nesteroidních protizánětlivých léků, protože pro některé lidi nejsou vhodné, například s pacienti s astmatem nebo peptickým vředem.

Tramadol (Ultram): Toto je analgetikum na předpis, které nesnižuje otok, ale poskytuje účinnou úlevu od bolesti s méně vedlejšími účinky než NSAID.

To je typicky používáno pro krátkodobé akutní vzplanutí ups, a to může být předepsáno vedle acetaminophen pro silnější úlevu od bolesti.

Kapsaicinový krém: blokuje nervy, které posílají informaci o bolesti. To může pomoci pacientům s OA v jejich rukou nebo kolenou, která nereaguje dobře na lokální NSAID. Úleva od bolesti není okamžitá a léčba může trvat 2 týdny až měsíc, aby se efekt plně projevil.

Malé množství kapsaicinového krému se aplikuje na postižené klouby čtyřikrát denně a ne více než jednou za 4 hodiny. První aplikace může vyvolat pocit pálení, ale po některých použitích tento pocit zmizí.

Kapsaicinový krém je vyroben z chilli papriček. Pokud se dostane do kontaktu s očima, ústy, nosem nebo genitálií, nedojde k žádnému poškození, ale pravděpodobně způsobí bolest. Přípravek by neměl být aplikován na poškozenou nebo popálenou kůži a po použití musí být ruce omyty.

Vyhněte se horké lázni nebo sprše před nebo po nanesení krému.

Intraartikulární injekce kortizonu: Silnou bolest lze léčit injekcí léku, obvykle kortikosteroidu, přímo do místa kloubu. Ty jsou účinné při zmírnění bolesti a otoku, ale mohou být obvykle aplikovány pouze jednou za 4 měsíce v jediném kloubu.

Příliš mnoho intraartikulárních injekcí může poškodit kloub a nadměrné užívání kortikosteroidů zvyšuje riziko osteoporózy a jiných nežádoucích účinků.

Fyzikální terapie

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) aplikuje elektrický proud skrz kůží. Ovládá bolest otupením některých nervových zakončení v míše. Jednotka TENS je obvykle spojena s kůží pomocí dvou nebo více elektrod.

Termoterapie využívá teplých a studených teplot, aby pomohla snížit bolest a ztuhlost kloubů.

Na postiženou oblast lze aplikovat láhev s horkou vodou naplněnou horkou nebo studenou vodou nebo horké a studené obaly mohou být aplikovány na postižené místo. Teplé a studené obaly mohou být zmrazeny v mrazničce nebo zahřívány v mikrovlnné troubě.

Manuální terapii provádí fyzioterapeut. Protahovací techniky pomáhají udržet klouby pružné. Nepoužívání postiženého kloubu může oslabit svaly a dále zhoršit ztuhlost osteoartrózy.

Problémy s dolními končetinami

Lidé, jejichž boky, kolena nebo nohy jsou ovlivněny, mohou těžit ze speciální obuvi. Některé podrážky absorbující otřesy mohou snížit tlak na klouby. Speciální vložky mohou napomoci rovnoměrnějšímu rozložení tělesné hmotnosti.

Rovnátka na nohy nebo držet hůl na opačné straně těla k postižené noze může také pomoci. Dlaha pomůže pacientovi odpočinout namožení bolestivého kloubu.

Chirurgická operace

Chirurgický zásah není obvykle nutný, ale může pomoci, pokud osteoartróza ovlivňuje boky, kolena, klouby a základ palců. Obvykle se doporučuje pouze v případě, že jiné terapie jsou neúčinné, nebo pokud je některý z kloubů vážně poškozen.

Příklady zahrnují:

Artroplastika nebo totální náhrada kloubu: poškozené části jsou chirurgicky odstraněny a je vložena protéza nebo umělý kloub, vyrobený z kovu a plastu. Nejčastěji nahrazované klouby jsou kyčelní a kolenní klouby, ale implantáty mohou také nahradit klouby v rameni, prstu, kotníku a lokti.

Artroplastika je obvykle účinná, zlepšuje jak vzhled, tak funkci a umožňuje pacientovi aktivně a bezbolestně používat kloub.

Existuje malé riziko infekce a krvácení. Někdy může dojít k uvolnění kloubu nebo opotřebení a nakonec k jeho výměně.

Artrodéza: kloub může být upraven, stabilizován nebo chirurgicky fixován. To zvyšuje stabilitu a snižuje bolest. Pacient na něj bude moci bezbolestně položit váhu, ale nebude mít žádnou flexibilitu.

Osteotomie: Chirurg přidává nebo odstraňuje malou část kosti buď nad nebo pod kolenním kloubem. To může vyrovnat nohu tak, aby pacientova váha již nebyla zaměřena na poškozenou část kloubu. Může být použita u pacientů, kteří jsou příliš mladí na operaci náhrady kolenního kloubu.

Osteotomie může významně pomoci zmírnit symptomy, ale později může být nutná chirurgická náhrada kolenního kloubu.

Prevence

Řada preventivních opatření může pomoci zmírnit příznaky osteoartritidy. Lékař nebo fyzioterapeut může navrhnout změnu životního stylu.

Cvičení a kontrola váhy

Cvičení je klíčovou součástí léčby OA. To může pomoci udržet pacienta v pohybu, zabránit přibývání na váze, budovat svaly a snižovat stres.

Cvičení v bazénu umožňuje udržovat svalovou sílu, aniž by byly příliš zatíženy klouby. Pacienti mohou cvičit doma nebo v tělocvičně, z nichž mnohé mají možnost pomoci lidem s artritidou. Pacient musí program pečlivě sledovat a provádět vhodná cvičení správným způsobem, aby nedošlo k poškození.

Cvičební plán se pravděpodobně zaměří na zlepšení:

  • flexibility a rozsah pohybu
  • síla a svalový tonus
  • fitness a vytrvalost, například plaváním, chůzí nebo cyklistikou

Aquacise, nebo-li cvičení v bazénu, je dobrý způsob, jak cvičit, aniž by byl další tlak na klouby. Cvičení může také pomoci pacientovi zhubnout, snížení stresu na kloubech, zejména v dolních končetinách.

Pomocná zařízení

Mezi další způsoby zvládání symptomů patří úpravy nábytku, jako je např. zvedání židle, a zařízení pro každodenní činnosti, například páka, která usnadňuje zapnutí baterie.

Fyzioterapeut vám může poradit, co je k dispozici.

Možné komplikace

Problémy s mobilitou mohou vést ke stresu a vyššímu riziku zakopnutí a pádů s následnými zraněními.

Práce může být obtížná, což vede k frustraci, podrážděnosti a depresi. Pracovní terapeut může pomoci a zaměstnavatelé mohou někdy pomoci a provést vhodné úpravy.

Septická artritida je zánět kloubů způsobený bakteriemi. Operace kloubní náhrady mírně zvyšuje riziko infekce. Jedná se o lékařskou pohotovost a je nutná hospitalizace. Léčba zahrnuje léčbu antibiotiky a odvedení infikované kloubní tekutiny ze kloubu.


[1] Epidemiology of Osteoarthritis