Kyselina hyaluronová (angl. Hyaluronic acid – dále HA) je velký řetězec molekul cukru, označovaný jako polymer, vyrobený ze dvou druhů cukrů, N-acetylglukosamin-6-fosfát a kyselina glukuronová. Ty jsou spojeny jako perlový náhrdelník, přičemž každá „perla“ se v řetězci střídá mezi oběma cukry. Je to těžká molekula, která váží až miliony daltonů.
Co kyselina hyaluronová dělá?
Její hlavním úkolem je zadržovat vodu. Ať už přirozený nebo umělý, žádný jiný existující polymer neudrží tolik vlhkosti. Každý gram HA může pojmout až 6 litrů vody. To znamená, že dokáže pojmout až 1000x vlastní hmotnosti ve vodě. Tím je zajištěna vlhkost pokožky, kloubů a dalších míst lidského těla.[1]
Kyselina hyaluronová, též nazývaná hyaluronan, je často doporučována dermatology, ortopedy a dalšími lékaři pro její schopnost zlepšit strukturu a vzhled kůže, spolu se snížení bolesti kloubů a dalších symptomů spojených se stárnutím. Kyselina hyaluronová (HA) je pravděpodobně nejznámější pro své použití v luxusní kosmetice proti stárnutí pleti (anti-aging), ale také se používá v přípravcích na podporu kloubů, na ošetření oparu, v očních kapkách a v balzámech na rty. V dermatologii a ortopedii se HA aplikuje v injekční formě.
Co je tedy přesně kyselina hyaluronová a jak funguje? Kyselina hyaluronová je lubrikační, čirá látka, kterou tělo přirozeně vytváří. V lidském těle se kyselina hyaluronová nachází v největší koncentraci v kůži, uvnitř kloubů, v očních jamkách a v jiných tkáních, kde pomáhá udržet kolagen, zvýšit vlhkost a zajistit pružnost a flexibilitu.
Molekulární váha v porovnání s osatními látkami
Kvůli přehledu zmíníme molekulární hmotnosti molekul nalezené v několika běžných doplňcích stravy:
- Vitamin C (kyselina askorbová) = 176 daltonů[2]
- CoQ10 = 864 daltonů[3]
- Kurkumin = 368 daltonů[4]
- Kyselina alfa-lipoová = 206 daltonů[5]
- Astaxanthin = 597 daltonů[6]
Hranice pod 1000 je běžná u většiny látek. Mnozí vědci jsou skeptičtí ohledně toho, zda je možné absorbovat mnohem větší molekulu než je hranice 1000.
Pokud jde o kyselinu hyaluronovou, která se nachází v těle, je rozdělena do následujících tří skupin:
- nízká molekulání váha: méně než 1 000 000 daltonů (1 MDa)
- střední molekulání váha: 1 000 000 až 2 000 000 daltonů (1 MDa až 2 MDa)
- vysoká molekulání váha: více než 2 000 000 daltonů (2 MDa)
Definice „nízká“ je pouze relativní k větším molekulám kyseliny hyaluronové. Ať už se jedná o nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou, se střední nebo vysokou váhou, všechny jsou poměrně velké. Jejich hmotnost je až tisíckrát větší, než tu co má kterýkoliv vitamín, minerál nebo doplněk ve vaší dietě.[7]
Některé značky doplňků stravy s kyselinou hyaluronovou zmiňují, že používají zdroje s nízkou molekulární váhu. Tyto doplňky obvykle nejsou veganské ani vegetariánské. Je to kyselina hyaluronová, která pochází většinou z hřebene kohouta. To je jasně červená část na hlavě kohouta.
Molekulární váha kyseliny hyaluronové vyrobené z hřebínku kohouta je stále poměrně vysoká – 50 000 až 200 000 daltonů.
Kolik kyseliny hyaluronové máme v těle?
Kyselina hyaluronová se nachází v celém těle. Téměř 50% obsahu je v kůži. Všechny kosti a chrupavky ji také obsahují, s obzvláště vysokým množstvím v hyalinní chrupavce[8], která zakrývá konce dlouhých kostí. Vysoká množství jsou v synoviální tekutině, která plní funkci “motorového oleje” v těle, protože je vylučována synoviálními membránami kolem kloubů.
Přes její všudypřitomnost v našem těle, je kyseliny hyaluronové celkem málo. Za předpokladu, že tělesná hmotnost jedince činí 70 kg, má průměrný člověk ve svém těle pouze 15 gramů kyseliny hyaluronové. Z toho zhruba 33% (5 gramů) je denně rozštěpeno a nahrazeno.[9]
Jak dlouho vydrží v těle
Existuje dobrý důvod, proč je 33% kyseliny hyaluronové ve vašem těle denně nahrazováno. Tyto molekuly jsou velmi citlivé na volné radikály, jsou jimi neustále degradovány. Tato skutečnost alespoň částečně vysvětluje, proč jedinci, kteří nežijí zdravým životním stylem, mohou rychleji vypadat staře a sešle. Kůže na jejich obličeji a těle může být méně plná, kvůli méně zadržované vodě a vlhkosti. To může urychlit tvorbu jemných linií a vrásek.
Věci ve vašem každodenním životě, které zvyšují produkci volných radikálů, zahrnují pití alkoholu (v jakémkoliv množství), vystavení UV záření, vysoký krevní cukr, špatnou stravu, stres a seznam pokračuje dále. Zvýšením volných radikálů můžete snížit množství kyseliny hyaluronové ve vaší kůži i jinde, což má zmíněné negativní důsledky.
Jindy mohou být důsledkem nedostatku HA také bolestivé klouby. Něco tak nevinného, jako je sklenička nebo dvě vína, se může zdát naprosto nesouvisející se zdravím vašich kloubů, ale když v těle uvolňujete volné radikály, mnoho věcí trpí a nedostatek kyseliny hyaluronové je jen jedna z nich.
Jak alkohol přispívá k urychlení fyzických známek stárnutí je ve skutečnosti srovnatelné s tím, co se stane užívatelům návykových látek jako jsou drogy. To je důvod, proč silní konzumenti alkoholu a uživatelé drog mohou vypadat na svůj věk „zvětrale“, pokud tento životní styl žili delší dobu.
Kromě destrukce volnými radikály, v těle se nacházejí i tzv. hydrolyzující enzymy (hyaluronidáza). Tyto molekuly dělají to, že kyselina hyaluronová degraduje nebo „odchází“ po přidání vody.
I když je HA součástí těla, rychle se rozkládá. Důvodem, proč injekční dermální výplně s HA vydrží dlouho, od 3 do 12 měsíců, je ten, že nejsou normální kyselinou hyaluronovou. Jsou v propojené formě, aby vytvořily to, co se nazývá hydrogel.
Tyto hydrogely mají souvislý vnější povrch, aby lépe odolávaly degradaci. Působí jako podpora pro jejich porézní vnitřek, který zadržuje vodu. To je činí mnohem méně citlivými na hydrolyzující enzymy a volné radikály, které je neustále bombardují.[10]
V oblastech s velkým prokrvením, jako jsou rty, je doba, po kterou vydrží, ještě kratší než v méně aktivní oblasti obličeje, jako jsou tváře.
Přínosy kyseliny hyaluronové
Slouží jako mazivo pro bolestivé klouby
Kyselina hyaluronová se nachází ve všech kostech, spojovacích tkáních, kloubech, šlachách a chrupavkových strukturách v celém těle – zejména typu zvaném hyalinní chrupavka, která zakrývá konce kostí a poskytuje odpružení. Vzhledem k tomu, že pomáhá chránit kosti a poskytuje odolnost proti opotřebení, HA je užitečná pro snížení bolesti a citlivosti spojené s degenerativními onemocněními kloubů.
Nachází se i v jiné důležité části našich kloubů nazývající se synoviální membrána, která tvoří povlak přes dvě kloubní kosti a produkuje tzv. synoviální tekutinu. Synoviální tekutina je „viskózní tekutina“, která pomáhá kloubům absorbovat šok, zůstává pružná a přenáší živiny do chrupavky.
Kyselina hyaluronová je nyní populární látkou používanou v doplňcích stravy pro léčbu bolesti a poranění osteoartrózy. Kyselina hyaluronová byla schválena americkým řadem pro bezpečnost potravin (FDA) pro léčbu osteoartrózy, když byla podávána v relativně vysokých dávkách prostřednictvím injekcí. Některé průzkumy ukazují, že nižší dávky kyseliny hyaluronové mohou být také účinné pro snížení ztuhlosti kloubů a chronické bolesti, i když se výsledky v tomto liší. Mezi typy bolesti kloubů nejčastěji léčených právě kyselinou hyaluronovou patří bolest kolen a bolest lokte.[11]
Hydratuje suchou pleť
Mnozí lidé po použití HA uvádějí, že mají pocit, že jejich kůže je více vláčná, vaky pod očima jsou lehčí a textura kůže hladší po nanesení séra obsahující kyselinu hyaluronovou. Hlavní způsob, jakým HA pomáhá zlepšit vzhled poškozené pleti (v důsledku slunečního záření), je tím, že zabraňuje snížení ztrát vody. Jedním z důvodů, proč hormonální substituční léčba někdy způsobuje, že kůže vypadá mladší a méně poškozená sluncem, je ten, že zvyšuje koncentraci kyseliny hyaluronové v kůži.[12]
Suchost, lupy, ospalé oči nebo suché rty jsou spojeny se stárnutím pleti, protože jak stárneme molekuly v naší kůži ztrácí část své schopnosti vázat a zadržovat vodu. To způsobuje nejen suchý vzhled, ale také snižuje objem kůže. Stárnutí pokožky je aktivováno jak vnitřním, tak vnějším stárnutím, což znamená: každodenní vystavení polutantům a UV záření, spolu s „normálním procesem stárnutí“. Studie ukazují, že v kůži je více míst, které hrají roli při regulaci syntézy kyseliny hyaluronové, její ukládání, buněčné a proteinové asociaci a degradaci.
Výzkumníci zjistili, že suchost tzv. stratum corneum způsobená dlouhodobým slunečním zářením hraje důležitou roli při tvorbě vrásek. Bylo prokázáno, že vrásky a jemné linky jsou obvykle viditelnější při nízké vlhkosti vzduchu ve srovnání s prostředím s vysokou vlhkostí, protože dále snižují kapacitu zadržování vody a pružnost pokožky. HA může pomoci přirozeně snížit známky stárnutí tím, že sníží ztrátu vody z epidermální vrstvy spojenou s expozicí slunečnímu záření, suchost pokožky nebo šupinatost.
Kyselina hyaluronová vs. glukosamin
- Stejně jako kyselina hyaluronová, glukosamin napomáhá poskytovat pružnost a strukturu v kloubech a tkáních, které napomáhají ke snížení bolesti.
- Primární rozdíl mezi těmito látkami je, že HA poskytuje větší promazání díky schopnosti, jak zadržuje vodu, zatímco glukosamin poskytuje více struktury a síly kloubní chrupavce.
- Kyselina hyaluronová je nedílnou součástí synoviální tekutiny a kloubní chrupavky, kde glukosamin (zejména pokud se používá s chondroitin sulfátem) pomáhá při budování chrupavky. V zásadě je HA prospěšnější pro tekutinu kloubů a důležitá pro absorpci šoku, zatímco glukosamin pomáhá předcházet ztrátě chrupavky a kolagenu.
- Mnoho lidí má nejlepší výsledky, když tyto doplňky stravy používají společně. Bylo dokonce zjištěno, že glukosamin zvyšuje produkci kyseliny hyaluronové.[13]
- Některé anti-age (přípravky proti stárnutí) obsahují vedle HA a glukosaminu několik látek podporujících klouby, jako je síran manganičitý. Všechny tyto látky užívané společně mohou být účinné pro snížení osteoartritických bolestí, zlepšení funkce chrupavky a doplnění synoviální tekutiny.
Jak používat kyselinu hyaluronovou
Kyselina hyaluronová pro bolest kloubů:
- U dospělých starších 18 let: 50 mg kyseliny hyaluronové lze užívat orálně jednou až dvakrát denně s jídlem.
- Pro lidi s osteoartritidou, výzkum ukazuje, že 80 miligramů užívaných denně po dobu osmi týdnů, napomáhá zmírnit symptomy (obsahujících 60% až 70% kyseliny hyaluronové).
- Můžete se také poradit se svým lékařem o injekční aplikaci kyseliny hyaluronové. Provádějí se přímé vpichy s přibližně 20 miligramů HA do bolestivého kloubu jednou týdně po dobu několika týdnů pro kontrolu bolesti a zánětu.
Kyselina hyaluronová pro kůži a oči:
- Injekce kyseliny hyaluronové: podávají je pouze lékaři, takže pokud máte zájem o použití HA na rtech, očích nebo kůži, poraďte se s dermatologem.
- Kyselina hyaluronová krém / sérum / mléko: různé značky obsahují různé koncentrace a typy molekul HA. Nejúčinnější typy mají více než jednu velikost molekul kyseliny hyaluronové, protože různé velikosti účinkují různými způsoby. Studie zjistily, že denní lokální aplikace séra obsahujícího přibližně 0,1% HA může vést k významnému zlepšení hydratace kůže, vzhledu vrásky a pružnosti.[15]
- Pro léčbu suchého oka: HA může být podávána v kapalné formě očních kapek třikrát až čtyřikrát denně po dobu tří měsíců. Hledejte koncentraci kyseliny hyaluronové kolem 0,2 % až 0,4 procenta.
Možné nežádoucí účinky kyseliny hyaluronové
Lidé, kteří užívají léky ovlivňující srážení krve, jako je warfarin nebo aspirin, by neměli používat doplňky HA, protože to může zvýšit riziko krvácení. Těhotné ženy a kojící matky by se též měly vyvarovat použití produktů s kyselinou hyaluronovou a to z důvodu, že látka může přetrvávat v kojícím mléku a následně absorbována dítětem.
Závěr
- Kyselina hyaluronová je tekutina, která se přirozeně nachází v kůži, očích, kloubech a pojivové tkáni.
- Vzhledem k tomu, že HA má velmi vysokou schopnost zadržovat vodu, používá se jako doplněk stravy na klouby, pleťová voda, oční kapky nebo sérum, aby poskytla strukturu a vlhkosti poškozené tkáně.
- Některé typy HA mají také protizánětlivé vlastnosti a pomáhají zvrátit ztrátu kolagenu a chrupavky.
- Výhody použití kyseliny hyaluronové: zpevnění stárnoucí pokožky, snížení bolestivých kloubů, zvlhčení ran a zvlhčení suchých očí.
[1] Final report of the safety assessment of hyaluronic acid, potassium hyaluronate, and sodium hyaluronate.
[2] Pubchem – U.S. National Library of Medicine – Ascorbic acid
[3] Pubchem – U.S. National Library of Medicine – Coenzyme Q10
[4] Pubchem – U.S. National Library of Medicine – Curcumin
[5] Pubchem – U.S. National Library of Medicine – Lipoic Acid
[6] Pubchem – U.S. National Library of Medicine – Astaxanthin
[7] Hyaluronic acid and tendon lesions
[8] Wikipedie – hyalinní chrupavka (sklovitá, kloubní) — nejběžnější, tvrdá, hladká, průhledná, kryje povrchy kostí a kloubů.
[9] Hyaluronan catabolism: a new metabolic pathway.
[10] NCBI – Crosslinked hyaluronic acid hydrogels: a strategy to functionalize and pattern.
[11] NCBI – Therapeutic effects of hyaluronic acid on osteoarthritis of the knee. A meta-analysis of randomized controlled trials.
[12] NCBI – Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging
[13] NCBI – Glucosamine increases hyaluronic acid production in human osteoarthritic synovium explants.
[14] Arthritis Foundation – Hyaluronic Acid Injections for Osteoarthritis
[15] Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment.