Kyselina hyaluronová a její význam pro naše klouby

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Má řadu významných biologických funkcí, váže na sebe vodu, pomáhá zabraňovat prostupu virů a baktérií k buňce, stimuluje endogenní syntézu buňkami synoviální membrány. V synoviální tekutině slouží, díky svým visko – elastickým vlastnostem, jako lubrikans a tlumič nárazů kloubů, zpomaluje degradaci kloubní chrupavky.

Hyaluronan je jednou ze dvou hlavních součástí kloubní tekutiny, které propůjčuje fyzikální vlastnosti podobné kaučuku. Viskozita synoviální tekutiny je nepřímo závislá na obsahu vody. Je-li vody méně, je viskóznější. Tohoto efektu je využito v kloubu, kdy při tlaku na kloub dochází k vypuzení vody, zahuštění kloubního roztoku a tím k utlumení tlaku. Nezanedbatelný je také její efekt analgetický (tlumení bolesti).

Kyselina hyaluronová (též hyaluronan, hyaluronát sodný nebo HA) je polysacharid vyskytující se běžně v kůži, očích, kloubní tekutině a chrupavce. Její molekulu si lze představit jako dlouhý řetěz, jehož vlastnosti a zároveň působení v organismu je závislé právě na jeho délce (molekulové hmotnosti). Dlouhé řetězce kyseliny hyaluronové jsou tělu vlastní a nevyvolávají tedy zánětlivé reakce, naopak je lze považovat za protizánětlivé látky. Z tohoto důvodu je již od 70. let minulého století používána při léčbě artritických stavů a dalších nemocí kloubů u zvířat. Zpočátku byly injekce aplikovány přímo do postiženého kloubu, především jako náhrada kortikosteroidů. Problémem však bylo, že v malém, avšak nezanedbatelném procentu případů docházelo při této formě podávání k zanesení infekce do kloubu popřípadě poškození chrupavky jehlou. Proto je od 90. letech minulého století častěji voleno podávání kyseliny hyaluronové do žíly. Tento způsob byl zpočátku přijímaný skepticky, nicméně vědecká studie prokázala účinnost žilního podání.

Teprve v nedávné době vyšlo najevo, že při kloubních potížích lze speciálně upravený hyaluronan podávat také orálně. Toho využívá produkt Flex Code

Funkce kyseliny hyaluronové v kloubu

  • Zajišťuje elasticitu kloubní tekutiny.
  • Snižuje aktivitu zánětlivých buněk.
  • Redukuje množství zánětlivých mediátorů.
  • Inaktivuje volné kyslíkové radikály.
  • Působí preventivně proti degeneraci chrupavky.
  • Stimuluje chondrocyty k produkci další kyseliny hyaluronové.
  • Snižuje bolestivost (má přímý vliv na volná nervová zakončení).

Nízkomolekulární kyselina hyaluronová PHYLCARE XLW

Kyselina hyaluronová PHYLCARE® XLW 50 kD, která se nachází v kloubní výživě Flex Code sirup 500 ml, je vyrobena ze streptokokových kultur biofermentační technologii, využívající jen geneticky nemodifikované suroviny – non GMO (droždí, glukóza, peptony), nezískává se ze zvířat. Molekulární váha kyseliny hyaluronové v těle je od 400 do 8 000 000 Daltonů (Da). Produkty, které jsou nabízeny na trhu, obsahuji kyselinu hyaluronovou s velmi vysokou molekulární váhou (nad 1 mil. Da), která se nemůže efektivně absorbovat přes gastrointestinální trakt. Aby byla využitá organismem, kyselina hyaluronová se speciálně zpracovává s cílem snížit její molekulární váhu. Molekulární váha kyseliny hyaluronové PHYLCARE® XLW je 50 000 Da (50 kDa), a to dovoluje příjem kyseliny hyaluronové v podobě nápoje, jako doplněk stravy, kdy se plnohodnotně vstřebá přes žaludeční a střevní trakt.

Výsledky klinických studii ukazují, že při vnitřním užití se nízkomolekulární kyselina hyaluronová zcela vstřebá přes gastrointestinální trakt. Dostává se tak ke kloubům, kůži a jiným tkáním a orgánům, dokonce i po příjmu jediné dávky. Kyselina hyaluronová má velký význam pro plnocennou funkci synoviálni tekutiny, která udržuje normální funkci kloubů. Příjem kyseliny hyaluronové jako doplněk stravy, má podstatný význam při snížení její syntézy, což se projevuje a zesiluje s procesem stárnutí tkání a organismu jako celek.