Rameno je jednou z nejkomplexnějších částí lidského těla, a když začne bolet, může to omezit vaši schopnost provádět běžné denní aktivity. Bolest ramene může být způsobena různými faktory, a v tomto článku se budeme zabývat příčinami, symptomy a možnostmi léčby této nepříjemné bolesti. Problém s bolestí ramene může ovlivnit každého z nás. Bolest ramene může zahrnovat chrupavku, vazy, svaly, nervy nebo šlachy. Nebo také může zasahovat oblast lopatky, krku, ramene a ruky.

Včasné ošetření je v tomto případě velmi důležité. Léčba bolesti ramene může trvat osm týdnů nebo i déle.

Příčiny bolesti ramene

  • Zranění: Zranění ramene mohou zahrnovat natažení, vyvrtnutí, zlomeninu nebo roztržení svalu, šlachy nebo vazu. Často se vyskytují při pádu nebo při nadměrném namáhání.
  • Artritida: Různé formy artritidy, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida, mohou postihnout klouby v rameni a způsobit bolest a omezenou pohyblivost.
  • Bursitida: Bursitida je zánět váčků (burs) v okolí ramene. Tato podmínka může být způsobena opakovaným třením nebo nadměrným tlakem na rameno.
  • Tendinitida: Tendinitida je zánět šlachy v rameni a často je spojena s opakovaným pohybem nebo nadměrným zatížením.
  • Zablokovaný kloub: Zablokovaný kloub může být způsoben rozsáhlými nárazy nebo výčnělky kostí v kloubu.
  • Nervová komprese: Stlačení nervu v rameni může způsobit bolest, brnění nebo slabost v horní končetině.

Typy bolesti ramene

Bolest ramene může mít různé typy, což může pomoci lékaři určit příčinu a správný léčebný přístup. Některé z nejběžnějších typů bolesti zahrnují:

  1. Bolest v kloubu ramene: Tato bolest se obvykle vyskytuje u pacientů s artritidou nebo zraněním kloubu. Může být spojena s omezením pohybu a zánětem.
  2. Bolest v svalu nebo šlachě: Tendinitida a svalové zranění mohou způsobit bolest lokalizovanou v oblasti svalu nebo šlachy. Tato bolest se obvykle zhoršuje při pohybu nebo zatížení.
  3. Záření bolesti: Někdy může bolest v rameni zářit do krku, horní části zad, lokte nebo ruky. To může být známkou stlačeného nervu nebo jiného komplexního problému.

Diagnóza bolesti ramene

Předtím než začnete s léčbou, je důležité stanovit přesnou příčinu bolesti ramene. Lékař může použít různé diagnostické metody, aby toto zjistil. Některé z nich zahrnují:

  1. Anamnéza a fyzikální vyšetření: Lékař vás bude ptát na vaši anamnézu, včetně jak dlouho trvá bolest, jaká je její povaha a zda existují faktory, které ji zhoršují nebo zlepšují. Poté provede fyzikální vyšetření ramene, aby zjistil, kde je bolest lokalizována a jaký je rozsah pohybu.
  2. Obrazové vyšetření: Pokud lékař není schopen stanovit diagnózu na základě anamnézy a fyzikálního vyšetření, může doporučit obrazové vyšetření, jako je rentgenové snímky, magnetická rezonance (MRI) nebo ultrazvuk. Tyto metody umožňují lékaři nahlédnout dovnitř ramene a získat podrobný obraz struktury a stavu kloubů, svalů a šlach.
  3. Laboratorní testy: V některých případech může lékař doporučit laboratorní testy, jako je krevní test na zánět nebo testy na revmatoidní faktor, pokud je podezření na revmatoidní artritidu.

Symptomy bolesti ramene

Symptomy bolesti ramene se mohou lišit podle základní příčiny. Některé obvyklé symptomy zahrnují:

  • Bolení a citlivost v oblasti ramene: Bolest může být ostrá, tupá, pulzující nebo pálení.
  • Omezená pohyblivost: V závislosti na závažnosti problému může dojít k omezení pohybu ramene a potížím při zdvihání, otáčení nebo natáčení paže.
  • Otoky a zarudnutí: Některé podmínky mohou způsobit otoky a zarudnutí v oblasti ramene.
  • Brnění nebo necitlivost: Pokud je bolest spojena se stlačením nervu, můžete mít brnění nebo necitlivost v horní končetině.

Možnosti léčby bolesti ramene

Je důležité si uvědomit, že každá osoba a každá bolest ramene je jedinečná. Pokud trpíte bolestí ramene, měli byste se poradit s lékařem, který vám pomůže určit přesnou příčinu a navrhne nejlepší léčebný plán. Léčba bolesti ramene závisí na základní příčině a závažnosti obtíží. Některé obvyklé metody léčby zahrnují:

  1. Odpocinek a omezení zátěže: V případě zranění je důležité dát rameni čas na zotavení a omezit nadměrné zatížení.
  2. Fyzikální terapie: Fyzikální terapie může pomoci zlepšit pohyblivost a sílu ramene.
  3. Léky: Lékař může předepsat léky proti bolesti a protizánětlivé léky.
  4. Injekce: V některých případech může lékař provést injekce kortikosteroidů do postižené oblasti, aby zmírnil zánět.
  5. Chirurgie: Pokud jsou problémy s ramenem vážné a neodpovídají na jiné metody léčby, může být nutná chirurgická intervence.

Domácí léčba

Léčba bolest ramene často zahrnuje uklidnění zánětu (otoku a zarudnutí) a posílení svalů. Je několik způsobů, jak se o sebe doma postarat a zmírnit bolest ramene.

Studená komprese

Studené obklady mohou pomoci snížit otoky v rameni. Chlazení také napomáhá znecitlivět ostrou a pronikavou bolest. Naneste ledový vak na místo po dobu až 20 minut, pětkrát denně. Použijte gelový vak na led. Zabalte studený vak do měkkého ručníku, avšak neaplikujte vak přímo na kůži.

Komprese

Zabalte bolavé rameno elastickým lékařským obvazem kvůli snižení otoku a bolesti. Použijte studenou bandáž nebo normální obvaz. Z lékárny můžete také koupit speciální obvaz na rameno. Zabalte rameno pohodlně, ale ne příliš těsně. Nechcete blokovat průtok krve. Pokud paže nebo ruka začne být znecitlivělá nebo se zbarvovat do modra, uvolněte kompresní obvaz.

Tepelná terapie

Teplo napomáhá uvolnit napjaté svaly a zklidnit ztuhlé rameno. Pomáhá při bolestech svalů a artritidě v rameni. Použijte vyhřívaný gelový vak, topnou podložku nebo plastovou láhev s horkou vodou.

Léčiva a doplňky proti bolesti ramene

Léky, jako je ibubrufen nebo aspirin, mohou zmírnit bolest a zánět v kloubu. Mohou pomocu vyrovnat se s úrazem a lépe spát. Léky proti bolesti však mohou způsobit nežádoucí účinky, jako je žaludeční nevolnost a pálení žáhy. Pokud je užíváte déle než čtyři týdny. Vždy konzultujte příjem léčiv se svým lékařem.

Další možností jsou topické gely a krémy na zmírnění bolesti, které nemají stejné vedlejší účinky jako orální léky proti bolesti, ale aplikují se lokálně.

Odpočinek a změna aktivity

Změňte činnost, která mohla způsobit vznik bolesti ramene. Je důležité během rekonvalescence jemně pohybovat ramenem. To pomáhá udržovat svaly namoženého ramene silné a pružné.

Prevence bolesti ramene

Prevence je vždy lepší než léčba. Abyste snížili riziko bolesti ramene, můžete zvážit následující tipy:

  1. Správné cvičení: Pravidelným cvičením na posílení svalů ramene udržujete klouby stabilní a snižujete riziko zranění.
  2. Správné držení těla: Ujistěte se, že držíte správné držení těla, zejména při práci na počítači nebo při zdvihání těžkých předmětů.
  3. Zmírňující stres: Učte se techniky na snižování stresu, protože stres může způsobit napětí v svalích a zvýšit riziko bolesti ramene.
  4. Zahřátí a protažení: Před fyzickou aktivitou si vždy zahřejte a poté provádějte protahovací cvičení, aby se svaly uvolnily a připravily na zátěž.
  5. Odpocinek: Poskytujte rameni dostatek času na odpočinek a regeneraci po náročných činnostech.

Cviky a protahování na ramena

Pravidelné cvičení a protahování může udržovat vaše rameno silné a flexibilní. Než začnete cvičit si zapamatujte několik věcí:

  • Pokud cítíte zvyšující se bolest ramene, přestaňte cvičit. Je možné, že je příliš brzy na to, abyste cvičili.
  • Sledujte svoji techniku provedení cviku. Nesprávné cvičení může také způsobit nebo zhoršit problémy s ramenem.
  • Zahřejte se dokonce i před protažením. Lehkými pohyby ramen nebo dokonce teplou sprchou – to jsou všechno způsoby, jak zahřát svaly před cvičením a protahováním.

Kyvadlové roztažení pro zvýšení rozsahu pohybu

  • Postavte se a ohněte v pase.
  • Nechte paži na zraněné straně viset přímo dolů.
  • Udržujte svůj krk uvolněný.
  • Pohybujte paží v kruhu až 20krát.
  • Proveďte jednou nebo vícekrát za den.

Natahování přes rameno

  • Posaďte se nebo se postavte, abyste si natáhli rameno.
  • Proplette si prsty před sebou.
  • Ohněte lokty a zvedněte ruce nad hlavu. Můžete také položit ruce na hlavu nebo za ni.
  • Jemně stlačte lopatky k sobě, aby se vaše lokty pohybovaly zpět.
  • Pokračujte až do 20 opakování. Opakujte 5 až 10 krát denně.

Kdy navštívit lékaře

Pokud trpíte bolestí ramene, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Časná diagnóza a správná léčba mohou pomoci minimalizovat obtíže a zlepšit kvalitu vašeho života. Navštivte svého lékaře, pokud máte některý z následujících případů:

  • bolest: zvláště pokud se bolest nezlepší s odpočinkem a podáním léčiv a doplňků stravy
  • opakující se potíže: pokud již trpíte bolesti ramene opakovaně
  • ztuhlost: pokud nemůžete zvednout a otočit ruku normálně
  • slabost: pokud je vaše rameno, paže nebo ruka slabší než nepoškozená strana
  • oddělené nebo dislokované rameno: pokud máte dislokaci nebo máte pocit, že by se vaše rameno mohlo vyklouznout ven.

Prevence bolesti ramen

Prvním krokem je dostatek odpočinku, aby se vaše tělo mohlo uzdravit a obnovit z každodenních stresorů. Zdravá a vyvážená strava také napomáhá udržet tělo v optimální rovnováze pro fungování a regeneraci.

Pokud trpíte bolestí, vyhněte se kouření. To může ovlivnit krevní oběh v poškozeném rameni a v celém těle, což může zpomalit zotavení.

Při opakovaných nebo náhlých pohybech může dojít k poranění ramene. Může se to přihodit při sportu, cvičení nebo pádu, ale i při každodenních činnostech, jako je natažení ruky k polici nebo při práci na zahrádce. Pokud máte špatné držení těla nebo zkosená ramena, pravděpodobně budete trpět bolestí ramene.

Závěr

Domácí léčba na bolest ramene může pomoci s jeho uzdravením. Může také snížit riziko opětovného zranění ramene. Jednoduché domácí cviky s vhodnými léčivými prostředky a doplňky mohou zmírnit zánět a urychlit regeneraci ramenního kloubu a zklidnit bolest.