Bolest kloubů, která se zdá, že pochází z kloubů, může někdy pocházet ze struktur mimo klouby, jako jsou vazy, šlachy nebo svaly. Příklady takových poruch jsou burzitida a tendinitida.

Pravá bolest kloubů (artralgie) může nebo nemusí být doprovázena zánětem kloubů (artritida). Nejběžnějším příznakem zánětu kloubů je bolest. Zanícené klouby mohou být také teplé a oteklé a méně často může být kůže na povrchu zarudlá. Artritida se může týkat pouze kloubů končetin nebo také kloubů centrální části kostry, jako je páteř nebo pánve. Bolest může nastat pouze při pohybu kloubu nebo v klidu. V závislosti na příčině bolesti kloubů se mohou objevit další příznaky, jako je vyrážka, horečka, bolest očí nebo bolest úst.

Různé poruchy mají tendenci ovlivňovat různý počet kloubů. Z tohoto důvodu lékaři zvažují různé příčiny bolesti, když bolest postihuje jeden kloub, než když postihuje více než jeden kloub (polyartikulární bolest kloubů). Pokud se jedná o postižení více kloubů, některé poruchy pravděpodobně ovlivňují stejný kloub na obou stranách těla (například obě kolena nebo obě ruce) než jiné poruchy. To se nazývá symetrická artritida. V některých poruchách zůstává útok artritidy ve stejných kloubech po celou dobu útoku nemoci. V jiných poruchách se artritida pohybuje od kloubu ke kloubu, tzv. migrační artritida.

Příčiny

Ve většině případů, příčinou bolesti více kloubů je artritida. Poruchy způsobující artritidu se mohou od sebe lišit v určitých tendencích, jako následující:

  • kolik a které klouby obvykle zahrnují
  • zpravidla se jedná o centrální část kostry, jako je páteř nebo pánev
  • zda je artritida náhlá (akutní) nebo dlouhotrvající (chronická).

Akutní artritida postihující více kloubů je nejčastěji způsobena:

  • virovou infekcí
  • začátkem kloubní poruchy nebo vzplanutí stávající chronické kloubní poruchy (jako je revmatoidní artritida nebo psoriatická artritida)
  • Dna nebo pyrofosfátová artritida

Mezi méně časté příčiny akutní artritidy u více kloubů patří Lymeova choroba (která může postihnout pouze jeden kloub), kapavka a streptokokové bakteriální infekce, reaktivní artritida (artritida, která se vyvíjí po infekci zažívacího nebo močového traktu) a dna.

Chronická artritida postihující více kloubů je nejčastěji způsobena:

  • zánětlivou poruchou, jako je revmatoidní artritida, psoriatická artritida nebo systémový lupus erythematodes (u dospělých)
  • nezánětlivá porucha osteoartrózy (u dospělých)
  • juvenilní idiopatická artritida (u dětí)

Některé chronické zánětlivé poruchy mohou ovlivnit páteř i končetinové klouby (nazývané periferní klouby). Některé častěji ovlivňují určité části páteře. Například, ankylozující spondylitida častěji postihuje dolní (bederní) část páteře, zatímco revmatoidní artritida typičtěji ovlivňuje horní (krční) část páteře v krku.

Nejčastější poruchy mimo klouby, které způsobují bolest kolem kloubů, jsou

  • Fibromyalgie
  • Polymyalgia rheumatica – zahrnuje zánět pletence kloubu, způsobující silnou bolest a ztuhlost svalů krku, zad, ramen a boků.
  • Bursitida

Bursitida a tendinitida jsou často výsledkem zranění, obvykle postihujícího pouze jeden kloub. Některé poruchy však způsobují u mnoha kloubů burzitidu nebo tendinitidu.

Diagnóza

Při diagnóze bolesti kloubů se lékař nejprve pokusí zhodnotit, zda je bolest kloubů způsobena poruchou kloubů nebo vážnou tělesnou (systémovou) nemocí. Závažné poruchy celého těla mohou vyžadovat okamžitou léčbu. Následující informace mohou pomoci při rozhodování, kdy navštívit lékaře, a co očekávat během podobného hodnocení.

Varovné příznaky

U lidí s bolestí ve více než jednoho kloubu, příznaky, které vyžadují rychlé vyhodnocení zahrnují:

  • Otok kloubů, pocit teplého kloubu a jeho zarudnutí
  • Nové vyrážky, skvrny nebo fialové skvrny
  • Boláky v ústech, v nose nebo na genitáliích
  • Bolest na hrudi, dušnost nebo nový nebo těžký kašel
  • Bolest břicha
  • Horečka, pocení, úbytek na váze nebo zimnice
  • Zarudnutí nebo bolest očí

Kdy navštívit lékaře

Lidé s varovnými příznaky by měli ihned navštívit lékaře. Lidé bez výrazných varovných příznaků by měli upozornit svého lékaře. Lékař rozhoduje, jak rychle je třeba jednat na základě závažnosti a lokalizace bolesti, zda jsou klouby oteklé, zda byla příčina již diagnostikována a podle dalších faktorů. Typicky zpoždění o několik dní není pro lidi bez varovných příznaků závažné.

Co udělá lékař

Lékař se nejprve ptá na symptomy a anamnézu osoby. Poté provedou fyzickou prohlídku. To, co lékař najde z fyzického vyšetření, často naznačuje příčinu bolesti kloubů a určí testy, které může být nutné provést.

Lékaři se ptají na závažnost bolesti, nástup (náhlý nebo postupný), jak se příznaky mění v průběhu času a co zvyšuje nebo snižuje bolest (například odpočinek nebo pohyb nebo denní doba, kdy se příznaky zhoršují nebo snižují). Ptají se na ztuhlost kloubů a otoky, dříve diagnostikované poruchy kloubů a riziko vystavení pohlavně přenosným chorobám a Lyme nemoci.

Lékaři pak provedou kompletní fyzickou prohlídku. Kontrolují všechny klouby (včetně páteře), zda nejsou přítomny otoky, zarudnutí, přítomné teplo, měkkost a zvuky, které vznikají při pohybu kloubů (nazývané krepitus). Klouby se testují celým svým rozsahem pohybu, nejprve pacientem bez asistence (tzv. Aktivní rozsah pohybu) a poté lékařem (tzv. Pasivní rozsah pohybu). Toto vyšetření pomáhá určit, která struktura způsobuje bolest a zda je přítomen zánět. Také se kontrolují oči, ústa, nos a oblast genitálií, zda nevykazují vředy nebo jiné známky zánětu. Kůže je vyšetřena na vyrážky. Lymfatické uzliny jsou prohmatány a jsou vyšetřeny i plíce a srdce. Lékaři obvykle testují funkci nervového systému, aby mohli detekovat poruchy svalů nebo nervů.

Některá zjištění poskytují užitečné informace ohledně příčiny bolesti. Například, když je přítomna citlivost kolem kloubu, ale ne nad kloubem, je pravděpodobně příčinou burzitida nebo tendinitida. Pokud je tato citlivost přítomna všude, je možná příčina fibromyalgie. Pokud jsou páteř a klouby citlivé, možné příčiny zahrnují osteoartritidu, reaktivní artritidu, ankylozující spondylitidu a psoriatickou artritidu. Nálezy v rukou mohou lékařům pomoci rozlišit mezi revmatoidní artritidou a osteoartritidou, což jsou dva zvláště běžné typy artritidy. Například revmatoidní artritida pravděpodobněji postihuje velké klouby (ty, které spojují prsty rukou) a zápěstí. Osteoartritida pravděpodobně postihuje kloub prstu v blízkosti nehtu. Zápěstí není pravděpodobně ovlivněno osteoartrózou, s výjimkou spodní části palce.

Testování

Následující testy jsou nejdůležitější:

  • Zkoušky kloubní tekutiny
  • Krevní testy na autoprotilátky
  • Rychlost sedimentace erytrocytů (ESR) a C-reaktivní protein

Jsou-li klouby oteklé, lékaři obvykle vloží jehlu do kloubu, aby odebrali vzorek tekutiny do kloubu pro testování (postup nazývaný arthrocentesis nebo artrocentéza). Lékaři znecitlivují oblast před odebráním vzorku, takže lidé během procedury pociťují malou nebo žádnou bolest. Lékaři obvykle dělají na tekutině kulturu, aby zjistili, zda je přítomna infekce. Hledají pod mikroskopem krystaly v tekutině, které naznačují dnu nebo související poruchy. Počet bílých krvinek v tekutině ukazuje, zda je kloub zapálen.

Lékaři také často provádějí krevní testy na protilátky. Příklady takových testů jsou na antinukleární protilátky, anti-dvouvláknová DNA, anticyklický citrullinovaný peptid a revmatoidní faktor. Protilátky v krvi mohou indikovat autoimunitní poruchu, jako je revmatoidní artritida nebo systémový lupus erythematodes.

Léčba bolesti kloubů

Příznaky mohou být obvykle zmírněny dříve, než je známa diagnóza. Zánět může být obvykle zmírněn nesteroidními protizánětlivými léky (tzv. NSAID). Bolest kloubu bez zánětu je obvykle léčena bezpečněji. Imobilizace kloubu dlahou nebo smyčkou může někdy zmírnit bolest. Použití tepla (například pomocí vyhřívací podložky) může snížit bolest tím, že zmírní křeče ve svalech kolem kloubů (například po zranění). Aplikace chladu (například ledem) může pomoci zmírnit bolest způsobenou zánětem kloubů. Teplo nebo chlad by mělo být aplikováno po dobu nejméně 15 minut, aby se umožnilo hluboké proniknutí. Kůže musí být chráněna před extrémním teplem a chladem. Například led by měl být vložen do plastového sáčku a zabalen do ručníku.

Po zmírnění akutní bolesti a zánětu, může být nasazena fyzikální terapie pro opětovné získání nebo udržení rozsahu pohybu a posílení okolních svalů. U lidí s chronickou artritidou je důležitá pokračující fyzická aktivita, aby se zabránilo trvalé ztuhlosti kloubů (kontraktur) a ztrátě svalů (atrofii).

Bolest kloubů u starších lidí

Osteoartritida je nejčastější příčinou mnohočetných bolestí kloubů u starších osob. Revmatoidní artritída je častější mezi mladšími dospělými (ve věku 30 až 40 let), ale může také začít později během života (po 60 letech). Lidé starší 55 let, kteří mají ztuhlost a bolest kyčle a ramene, která je obvykle horší ráno, mohou mít polymyalgickou revmatiku. Rozpoznání polymyalgie rheumatica je důležité, protože její léčba může zabránit jiným problémům.

Závěr

  • Akutní bolest ve více kloubech je nejčastěji způsobena zánětem, dnou nebo začátkem nebo vzplanutím chronické poruchy kloubů.
  • Chronická bolest ve více kloubech je obvykle způsobena osteoartritidou nebo zánětlivou poruchou (jako je revmatoidní artritida) nebo u dětí juvenilní idiopatickou artritidou.
  • Pokud se uvnitř kloubu hromadí tekutina, musí být vzorek tekutiny obvykle odebrán a testován.
  • Celoživotní fyzická aktivita pomáhá udržovat rozsah pohybu u lidí s chronickou artritidou.

Zdroj: Merck Manuals