Chondroitin je jedním z nejvyhledávanějších doplňků stravy dostupných na současném trhu díky tomu, že pomáhá spomalit degradaci chrupavky a zvyšuje regeneraci tkáně po úrazu nebo cvičení. Chondroitin je důležitou strukturální složkou chrupavky a jedna z klíčových látek, které umožňují, aby klouby vydržely tlak. Chondroitin je užíván při bolestech kloubů, osteoartritidě a dalších příznaků „opotřebení“ kloubů v důsledku stárnutí. Běžně je k dispozici v kombinaci s glukosaminem a MSM.

Ačkoli ne všechny studie ukázaly, že chondroitin je účinná pomoc pro každého, kdo má bolesti kloubů, mnoho studií potvrzují jeho účinnost a také bezpečnost. The Natural Medicines Comprehensive Database klasifikovala chondroitin jako „potenciálně účinný“ při osteoartritidě (a glukosamin jako „pravděpodobně účinný“) [1] a mnoho dalších zdrojů stojí za jeho použitím při boji proti bolesti kloubů přirozenou cestou namísto léčiv na předpis.

Kromě toho, že chondroitin (a glukosamin) může nabídnout úlevu těm, kteří trpí artritidou, může pomoci lidem, kteří se potýkají s podmínkami, jako je chronická bolest kolene nebo sakroiliakální bolest (bolest kloubů SI), která způsobuje bolest v horní a dolní části zad.

Co je to chondroitin?

Chondroitin je přírodní látka, která se nachází v lidském těle a je hlavní složkou chrupavky. Pití kostního vývaru je pravděpodobně nejlepší způsob, jak získat glukosamin a chondroitin doma ze skutečně přírodního zdroje potravy, což je důvod, proč doporučujeme tento vývar jako součást jakéhokoliv plánu diety při artritidě. Chondroitin v doplňcích stravy může být buď přirozeně odvozen z chrupavky zvířat (včetně krav, prasat nebo žraloků) nebo uměle vytvořený v laboratoři.

Forma chondroitinu vyrobeného v laboratorním prostředí se nazývá chondroitin sulfát, což je kombinace chondroitinu a minerálních solí, které pomáhají zlepšit jeho vstřebávání.[2]

Co dělají chondroitinové doplňky? Jak přírodní, tak laboratorní chondroitin napomáhají budovat pojivovou tkáň v celém těle, včetně těch, které tvoří klouby a gastrointestinální trakt (GI trakt). Jelikož chondroitin zadržuje vodu, jeho přínosem je přidání lubrikace a pružnosti ztuhlým nebo poškozeným tkáním a kloubům.

Jak Chondroitin účinkuje

Chondroitin je hlavní složkou lidské extracelulární matice (ECM), což je složka přítomná ve všech tkáních a orgánech, která poskytuje fyzické „lešení“ pro tkáně. ECM se skládá z vody, proteinů a polysacharidů. [3]

Chondroitin napomáhá spojit molekuly cukru a bílkovin a má důležitou roli při udržování strukturální integrity tkáně. Jeho primárním přínosem a mechanismem účinku je stimulace regenerace chrupavky, což je pojivová tkáň, která chrání konce kostí a kloubů.

V chondroitinu jsou pevně zabalené sulfátové skupiny, které tvoří bariéru, která vydrží kompresi, šok a dokonce i elektrostatické náboje, které poškozují tkáň. Chondroitin je technicky forma komplexního uhlohydrátu, což mu dává vodo a šok-absorpční schopnosti a je tak rozhodující pro umožnění pohybu kloubů a kostí bez výrazného tření. To je důvod, proč je ztráta chondroitinu z chrupavky hlavní příčinou osteoartrózy, která degeneruje klouby.

Je také důležitý pro tvorbu tkáně v jiných částech těla, včetně kůže, GI traktu a mozku. Pokud jde o extracelulární matici mozku, chondroitin napomáhá stabilizovat normální mozkové synapsy a chrání mozek před zraněním. Po traumatu mozku se hladiny chondroitinu rychle zvyšují, aby pomohly regenerovat novou tkáň, aby nahradily poškozené nervové konce.

Přínosy chondroitinu

Pomáhá při léčbě osteoartrózy kloubů

Osteoartritida je nejčastější typ artritidy a degenerativního onemocnění kloubů, které je charakterizováno rozpadem chrupavky a zvýšenou bolestivostí kloubů. Chondroitin sulfát se běžně používá k léčbě bolestí spojených s osteoartritidou, zejména forem, které ovlivňují velmi citlivé části těla, jako jsou kolena a ruce.

Celkově studie ukázaly, že použití chondroitinu má tendenci způsobovat mírné zlepšení bolesti kloubů v průběhu několika měsíců, i když někteří lidé pociťují ještě více přínosů a rychleji – zejména když kombinují několik doplňků spolu a provádějí jiné změny, jako je stravování artritidy. k léčbě symptomů.

Podle nadace Arthritis Foundation se v průměru účastníci studie obvykle setkávají s 10% zlepšením bolestivých symptomů při použití chondroitinu ve srovnání s placebem. Nejlepších výsledků je obvykle dosaženo po použití produktu s chondroitinem po dobu tří měsíců nebo déle.[4]

University of Utah School of Medicine provedla největší klinickou studii, která zkoumala účinky chondroitinu a glukosaminu, nazvanou „Glukosamin / Chondroitin Artritis Intervention Trial (GAIT)“. Podle zpráv vydaných National Center for Complementary and Integrative Health, je GAIT prvním rozsáhlým, multicentrickým klinickým testem v USA, který testuje účinky doplňků stravy glukosamin hydrochloridu (glukosaminu) a síranu chondroitinu sodného (chondroitin sulfátu) na léčbu osteoartritidy kolene.[5]

 • Studie GAIT porovnávala účinky glukosaminu a chondroitin sulfátu (používané samostatně a také v kombinaci) s účinky placeba a také léku na předpis.
 • Studie se zúčastnilo 16 výzkumných center pro revmatologii v USA a více než 1500 pacientů, kteří se zůčastnili studie po dobu šest měsíců.
 • Pacienti obdrželi v průběhu šesti měsíců jeden z pěti způsobů léčby, včetně použití glukosaminu a chondroitinu, celecoxib (populární lék na předpis užívaný k léčbě bolesti při osteoartróze v USA) nebo placebo. Pozitivní výsledek na jakoukoliv léčbu byl definovaný jako 20% nebo větší snížení bolesti po šesti měsících ve srovnání se začátkem studie.
 • Výsledky studie GAIT ukázaly, že u pacientů se středně těžkou až těžkou bolestí, poskytl glukosamin v kombinaci s chondroitin sulfátem statisticky významnou úlevu od bolesti ve srovnání s placebem – přibližně 79% užvatelů mělo 20% nebo větší snížení bolesti oproti 54% ve skupině s placebem.
 • Chondroitin a glukosamin ve skutečnosti fungovaly u více lidí než léčiva na předpis – jen 70% účastníků ve skupině léčené lékem celecoxib mělo ve srovnání s placebem úlevu od bolesti.
 • Pro účastníky ze skupiny s mírnou bolestí se však zdá, že glukosamin a chondroitin sulfát přispíval méně ke snižení bolestivostí. Tito účastníci v průměru nezaznamenali statisticky významnou úlevu od bolesti, jako pacienti s větší bolestí.

Výsledky z jiné randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované klinické studie, která se objevila v odborné publikaci Arthritis and Rheumatism, testovaly účinky chondroitinu užívaného 162 symptomatickými pacienty s osteoartritidou ruky. Výsledky ukázaly, že pacienti, u kterých došlo k chronické bolesti rukou, užívali denně 800 miligramů chondroitin sulfátu (CS) a zaznamenali v průměru mírnou úlevu od bolesti, sníženou ranní ztuhlost a zlepšení celkové funkčnosti během tří až šesti měsíců pravidelného užívání.[6]

Výzkumníci také zjistili, že většina pacientů nezaznamenala žádné nežádoucí vedlejší účinky způsobené chondroitinem, což často nelze říci o jiných lécích proti bolesti, které mohou způsobit nežádoucí účinky, jako jsou žaludeční vředy, závislost, zažívací problémy, problémy s krevním tlakem a další. Závěr vědců byl, že „chondroitin sulfát zmírňuje bolesti a funkci rukou u pacientů se symptomatickou osteoartritidou ruky a vykazuje dobrý bezpečnostní profil.“

Pomáhá při zranění a zotavení z cvičení

Dokonce i u osob bez osteoartrózy existují důkazy o tom, že chondroitin užívaný s glukosaminem pomáhá chránit chrupavky, snižuje bolest, zvyšuje fyzickou funkci a zvyšuje aktivity.[7] Může snížit zátěž kloubů po cvičení nebo zranění tím, že pomáhá tělu syntetizovat novou chrupavku, udržovat pružnost kloubů a kontrolovat přirozené zánětlivé reakce těla.

Zlepšuje hojení ran a zdraví pokožky

Chondroitin a glukosamin se také používají společně, aby usnadnily hojení ran, kožních defektů, zánětu kůže a to i ve veterinární medicíně. Chondroitin může pomoci tělu produkovat kolagen, který je nezbytný pro zdraví pokožky, hojení a boj proti účinkům stárnutí na kůži.

Léčby s použitím chondroitinu a glukosaminu jsou často používány i pro těžké rány, aplikované přes škrábance, popáleniny, aby se rány udržely vlhké a podpořilo to rychlejší zotavení.[8] Některé studie dokonce zjistily, že u pacientů s popáleninami vyžadujícími kožní transplantaci může použití chondroitinu v formě gelu urychlit dobu hojení a významně napomoci kontrolovat zánět.

Další látka, s kterou může být chondroitin kombinován pro zlepšení zdraví kůže, je kyselina hyaluronová. Kyselina hyaluronová (HA) se vyskytuje v kůži, očních jamkách, všech kostech, pojivové tkáni, kloubech, šlachách a chrupavkových strukturách v celém těle – zejména typu zvaném hyalinní chrupavka, která zakrývá konce kostí a poskytuje odpružení. Je to mazlavá, čistá látka, kterou tělo vyrábí přirozeně, aby zvýšila vlhkost a poskytla elasticitu a pružnost.

Primárním způsobem, jakým kyselina hyaluronová napomáhá zlepšit vzhled stárnutí kůže způsobené vystavením slunci, je snížení ztrát vody a následně suchost, povislost očí nebo rtů a pokles objemu.[9] Můžete už běžně najít pleťové vody, krémy, séra a doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou, ale ta se také přirozeně vyskytuje v kostním bujónu.

Vzhledem k tomu, že napomáhá vytvářet synoviální tekutinu a může chránit kosti a zároveň poskytuje odolnost vůči opotřebení, je kyselina hyaluronová také užitečná pro snížení bolesti a citlivosti spojené s degenerativními onemocněními kloubů.

Chondroitin v kombinaci s glukosaminem

Chondroitin a glukosamin se často používají společně, protože mají podobné mechanismy snižující zánět a léčit bolest, a navíc jsou považovány za velmi bezpečné a mají nízké riziko nežádoucích účinků. Můžete také najít kombinace obsahující glukosamin, chondroitin a MSM.

Co je glukosamin a jak se liší od chondroitinu? Stejně jako chondroitin je glukosamin přirozenou protizánětlivou sloučeninou, která se nachází v lidské chrupavce a pojivové tkáni. Technicky, glukosamin je amino sacharid, který tělo produkuje a distribuuje všude tam, kde se nachází tkáň. Je přirozeně hojný v tekutinách, které obklopují klouby a v doplňkové formě se prodávají pro stejné účely jako chondroitin sulfát.

Studie ukázaly, že glukosamin má regenerační účinky na chrupavky a zvyšuje pevnost a pružnost kloubů. Glukosamin sulfát je dnes nejčastěji používaná forma léčby kloubních bolestí a osteoartritidy, což je kombinace glukosaminu a minerálních solí, které tělo dokáže snadno absorbovat.

Na co se glukosamin a chondroitin používají? Chondroitin užívaný s glukosaminem může pomoci snížit příznaky spojené se ztrátou kolagenu a chrupavky, které se nacházejí ve šlachách, kloubech, vazech, kůži a zažívacím traktu. Tyto stavy mohou zahrnovat zánět šlach, bursitidu a další.

U zdravých lidí, když se chrupavka poškodí v důsledku nadužívání, poranění nebo zánětu, se obvykle tvoří nová chrupavka, která zaujímá své místo. Bohužel, jak jsme starší se naše schopnost regenerovat ztracenou chrupavku a opravit poškozené pojivové tkáně stává méně efektivní.

U lidí a zvířat stimuluje glukosamin a chondroitin produkci nové chrupavky a může také přispět ke snížení zánětu během tohoto procesu. Je glukosamin a chondroitin účinný? Dosud bylo provedeno hodně výzkumů, pokud jde o přínosy glukosaminu, i když tyto dvě látky jsou často kombinovány pro lepší výsledky. mezi výhody kombinace glukosaminu a chondroitinu patří:

 • snížená bolest kloubů
 • zlepšení funkčnosti u pacientů s artritidou
 • zlepšení zdraví kůže
 • lepší zažívací funkce
 • hojení kostí
 • rychlejší hojení ran

Zdroje chondroitinu a dávkování

Doplňky stravy obsahující chondroitin mohou být pojmenovány mnoha různými názvy v závislosti na specifickém přípravku: chondroitin & glukosamin, glukosamin sulfát a chondroitin sulfát jsou názvy, se kterými se můžete setkat. I když se terminologie může zdát matoucí, různé formy, které jsou k dispozici, mohou být většinou použity stejným způsobem.

Jak používat chondroitin

V současné době není doporučován denní příjem chondroitinu nebo glukosaminu. Studie GAIT používala tyto doplňky v následujících dávkách:

 • Glukosamin, pokud se používá samotný: 1 500 miligramů denně, užívaných jako 500 miligramů třikrát denně.
 • Dávkování chondroitin sulfátu, pokud se používá samostatně: 1 200 miligramů denně, užívaných jako 400 miligramů třikrát denně. Jiné studie používaly dávky kolem 800 miligramů denně a stále zaznamenaly výsledky.
 • Glukosamin a chondroitin sulfát v kombinovaci: stejné dávky – 1500 miligramů a 800–1 200 miligramů denně.

Kdo by měl chondroitin užívat?

Lidé, kteří se chtějí vyhnout užívání buď předepsaných léků proti bolesti nebo volně prodejných léčiv proti bolesti, aby zvládli chronický zánět a bolest. Chondroitin, zvláště když je užíván spolu s glukosaminem, je dnes populárně předepisovanou alternativou nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID).

NSAID se používají denně nebo alespoň velmi často milióny pacientů, kteří se potýkají s chronickou bolestí způsobenou různými zdravotními stavy. Mnohé z těchto nežádoucích účinků jsou výsledkem užívání NSAID, jako jsou například zažívací potíže a nejsou schopny dlouhodobě užívat NSAID.

Ačkoli jen velmi málo studií v dostatečné časové délce přímo srovnávalo účinnost samotného chondroitinu s NSAID, zdá se, že tyto dvě látky fungují podobně při snížení bolesti kostí nebo kloubů a zlepšení funkčnosti, i když chondroitinu to může trvat o něco déle než NSAID.

NSAID mají tendenci snižovat bolest rychleji (obvykle během několika týdnů), ale pak účinky látky většinou vyprchají. V tomto okamžiku se přínosy chondroitinu a glukosaminu začínají projevovat mnohem výrazněji, protože jim trvá určitý čas, než začnou snižovat zánět a stimulovat tvorbu chrupavky.

Chondroitin byl studován nejvíce s ohledem na léčbu příznaků osteoartrózy, ale výzkum také ukazuje, že by to mohlo také pomoci při léčbě jiných problémů, jako jsou poruchy trávení a známky stárnutí na kůži.

Chondroitin v tradiční medicíně

Vzhledem k tomu, chondroitin sulfát nebyl k dispozici před stovkami let, lékaři tradiční medicíny doporučovali některé potraviny, které přirozeně poskytovaly chondroitin těm, kteří trpí bolestí. Jak bylo uvedeno výše, pravděpodobně nejlepším způsobem, jak získat chondroitin ze stravy, je pravidelně konzumovat kostní bujón.

Existuje mnoho různých druhů kostních vývarů (kuře, hovězí maso, ryby a další) konzumovaných po celém světě. Skutečný kostní bujón je vyroben ze zvířecích částí včetně kostí a kostní dřeně, kůže a nohou, šlach a vazů, které se vaří a pak se během několika dní nechají vařit na mírném ohni, což umožňuje uvolňování léčivých látek, jako je chondroitin, glukosamin, kolagen, prolín, glycin, glutamin. a různé minerály.

Kostní vývar je věk starý léčivý lék a byl používán po tisíce let v ajurvédské medicíně, zejména mezi těmi, kteří potřebují doplňující výživu, jako jsou těhotné ženy, starší osoby, zranění lidé a vegetariáni, kteří by mohli využít alternativu k získání esenciální vitamíny a minerály na bázi zvířat. V Ayurvédě se říká, že skutečný vývar napomáhá hojení artritických stavů, má protizánětlivé účinky, prospívá celkové energii a trávení a zvyšuje imunitu.

V tradiční čínské medicíně (TCM) se říká, že bujón posiluje a vyživuje „Qi“ neboli základní energii, životně důležitou životní sílu a podporuje ledviny, játra, plíce a slezinu při hojení, vyvážení energie yangu a budování krve. Podle TCM pomáhá konzumace vývaru opravit tkáně a kosti a umožňuje, aby ledviny (považované za sílu těla) dodávaly energii poškozeným tkáním, které mají nedostatek Qi.

Vedlejší účinky chondroitinu

Bylo zjištěno, že glukosamin i chondroitin jsou stejně bezpečné jako placebo (falešné pilulky nebo pilulky na cukr používané v „slepých studiích“) a způsobují méně vedlejších účinků než některé jiné léky.[10] Tyto doplňky jsou dnes dostupné ve formě tablet, tobolek, prášků nebo tekutin a mohou být bezpečně konzumovány s většinou léků nebo jiných doplňků stravy.

I když je nepravděpodobné, že tyto doplňky způsobí silné vedlejší účinky, mohou přirozeně pomoci kontrolovat vaši bolest, ale nemusí nutně fungovat pro každého člověka. Zdá se, že jsou nejužitečnější při dlouhodobém užívání a v kombinaci s jinými faktory životního stylu – jako je protizánětlivá dieta, cvičení, protahování a snižování stresu.

V současné době, American College of Rheumatology nedoporučuje ani pro počáteční léčbu osteoartrózy, ale to stojí za jejich použití jako bezpečné.[11]

Pro co nejefektivnější použití by měla být používána značka kvalitního chondroitinu, která kombinuje několik látek dohromady po dobu nejméně tří měsíců a používá se ve vhodných dávkách. Pokud užíváte velmi vysoké dávky, je větší pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků chondroitinu, proto si pečlivě přečtěte pokyny o dávkování. Dobrou zprávou je, že tyto doplňky stravy jsou bezpečné, i když máte problémy s jinými léky proti bolesti. Studie ukazují, že používání těchto doplňků pravidelně po dobu tří let představuje malé riziko nežádoucích účinků.

Některé studie uvádějí potenciální nežádoucí účinky chondroitinu (nebo nežádoucí účinky z kombinace glukosamin-chondroitin), které zahrnují: bolest břicha, pálení žáhy, ospalost, bolesti hlavy a alergické reakce (zejména pokud máte alergii na měkkýše).

Nadace Arthritis Foundation poukazuje na to, že tyto doplňky pravděpodobně nebudou fungovat pro všechny pacienty, ale „pro ty, kteří užívají tyto doplňky a kteří s nimi viděli zlepšení, by je neměly přestat užívat. Jsou bezpečné pro dlouhodobé používání. “

Závěr

 • Chondroitin je přírodní látka, která napomáhá budovat chrupavku, pokrýt konce kostí a umožňuje hladký pohyb.
 • Přínosy chondroitinu zahrnují podporu pružnosti kloubů a jejich promazání, které napomáhá při zotavení z cvičení a při boji proti zánětu, ztuhlosti a bolesti. Může být použit namísto NSAID u pacientů, kteří potřebují dlouhodobou léčbu a pomáhají při léčbě bolesti, včetně těch, kteří trpí artritidou / osteoartritidou nebo chronickým poraněním.
 • Glukosamin, chondroitin a MSM se často používají společně na podporu zdraví kloubů. Chondroitin a glukosamin jsou oba považovány za velmi bezpečné a účinné způsoby, jak snížit bolest kloubů, a navíc jsou spojeny s méně vedlejšími účinky, než většina léků proti bolesti.
 • Většina lidí nemá nežádoucí účinky na chondroitin, nicméně někté z nich nemusí zaznamenat významné zlepšení bolesti při užívání těchto přípravků.

[1] The Natural Medicines Comprehensive Database

[2] Arthritis Supplements

[3] Journal of Cell Science – The extracellular matrix at a glance

[4] Arthritis Foundation – Chondroitin Sulfate and Glucosamine Supplements in Osteoarthritis

[5] National Center for Complementary and Integrative Health – Glucosamine/Chondroitin Arthritis Intervention Trial (GAIT)

[6] Symptomatic effects of chondroitin 4 and chondroitin 6 sulfate on hand osteoarthritis: A randomized, double‐blind, placebo‐controlled clinical trial at a single center

[7] Mayo Clinic – Glucosamine

[8] PubMed.gov – The effect of gelatin-chondroitin sulfate-hyaluronic acid skin substitute on wound healing in SCID mice.

[9] Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging

[10] Arthritis Information – Glucosamine and Chondroitin

[11] Arthritis Care & Research – American College of Rheumatology 2012Recommendations for the Use ofNonpharmacologic and Pharmacologic Therapiesin Osteoarthritis of the Hand, Hip, and Knee